Drevo navodí pocit domova nielen v interiéri: Spoznajte ho ako stavebný materiál

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
02 7.jpg
Foto: ISOVER

BRATISLAVA 27. marca 2019 (WBN/PR) – Stavbu domu berieme ako dlhodobú, ak nie ako celoživotnú investíciu. Aby to tak naozaj bolo, okrem iného nesmieme podceniť výber materiálu pre stavbu. V tomto smere rozhodujú parametre daného materiálu, aktuálne trendy, ako aj nároky na bývanie. Preto sa do popredia čoraz viac dostávajú stavby z dreva.

Začína to výberom stavebného materiálu

Výber stavebného materiálu je pravdepodobne najdôležitejším momentom v celom stavebnom procese. V tomto kroku rozhodujú predovšetkým technické alebo legislatívne parametre. V nejednom prípade voľbu stavebného materiálu podmieňuje aj cena, avšak pri ekonomicky výhodnejšej možnosti buďte obozretní. Nižšie náklady na stavebný materiál sa môžu odraziť v prevádzkových nákladoch, nákladoch na úpravy či rekonštrukciu stavby.

Spoľahlivý stavebný materiál znižuje náklady na údržbu, modernizáciu a rekonštrukciu budov. Na základe týchto vlastností a parametrov za ideálny stavebný materiál možno považovať drevo. Do úzadia ustupuje roky zaužívaná definícia, že dom je z tehál a z dreva je len chata alebo chalupa.

01 9.jpg
Foto: ISOVER

Doprajte si zdravšie a ekologické bývanie

Každý dom má svoju dušu a osobnosť a v prípade drevodomov to platí dvojnásobne. Drevo ako stavebný materiál je považovaný za ekologický a zároveň jediný dorastajúci stavebný materiál. V posledných rokoch stavby z dreva pokročili technologicky výrazne vpred.

Drevostavba nie je strašiak, ale ako moderný energeticky úsporný rodinný dom spĺňa najvyššie nároky svojich používateľov. Drevostavby oslovujú najmä mladšiu generáciu, ktorým ide o kvalitné, zdravé a šetrné bývanie vzhľadom k životnému prostrediu.

Pre tieto vlastnosti povedzte drevu „áno“

Dobré fyzikálne vlastnosti

Drevo v stavebných konštrukciách disponuje výbornými mechanickými vlastnosťami a veľmi dobrým pomerom únosnosti konštrukčných prvkov k ich hmotnosti. Drevo a stavebné výrobky z dreva vynikajú tepelno-technickými vlastnosťami a celkovo nízkou energetickou bilanciou. Nemožno opomenúť ani ostatné fyzikálne vlastnosti ako pevnosť, pružnosť alebo kontrolu vlhkosti.

Esteticky vďačný materiál

Drevo ako stavebný materiál je pozitívne vnímané z hľadiska jeho farby a textúry. Použitie dreva umožňuje v umelom materiálnom prostredí docieliť vzhľad povrchov blízky priaznivej odozve vonkajšieho prírodného prostredia. Drevo má špecifickú vôňu, textúru, sfarbenie, a teda dobre vplýva na psychickú pohodu človeka. Možno ho natrieť na akúkoľvek farbu, či ošetriť lakom, pričom si zachová svoju pôvodnú štruktúru a jemnosť.

Technologické vlastnosti

Drevo je ľahko opracovateľné a spájateľné, jeho štruktúra umožňuje ďalšie spracovanie vo forme polotovarov, slúži ako základná surovina na výrobu veľkoplošných materiálov. Dobré technologické vlastnosti spolu s vynikajúcimi mechanickými vlastnosťami umožňujú realizáciu ekonomických stavieb a moderných prefabrikovaných stavieb.

Vo všeobecnosti môžeme teda povedať, že novodobé budovy na báze dreva sú charakteristické nízkou spotrebou energie na vykurovanie, vynikajúcimi tepelnoizolačnými vlastnosťami obalového plášťa i nízkou celkovou energetickou bilanciou vrátane energie na výrobu a prepravu stavebných dielcov.

Výhod je hneď niekoľko

Najvýraznejší rozdiel oproti klasickým murovaným domom a zároveň najväčšia výhoda pri realizácii drevených konštrukčných systémov je rýchlosť výstavby drevodomov. Drevo je materiálom pevným a pružným s dlhou životnosťou, ľahko sa opracúva, má schopnosť regulovať vlhkosť a teplotu prostredia. Ide o dobrý izolant s nízkou prírodnou radiáciou s využitím suchým procesom výstavby.

Pochopiteľne má aj svoje prirodzené vlastnosti, ktoré by niekto mohol považovať za nevýhody. Drevo pri veľkých zmenách vlhkosti mení svoj tvar, tzv. pracuje a tiež ľahko podľahne hnilobe a drevokazným škodcom. Špecialisti v oblasti práce s drevom však dnes presne vedia ako tomuto zabrániť.

Časté otázky súvisiace s drevom

Odolajú škodcom?

Škodcovia, plesne a huby napádajú drevo, ktoré prekročí vlhkosť nad 18 %, čo môže byť len pri nevhodnom zabudovaní alebo pri stabilnom vystavení vlhkosti či vode. Vlhnutiu sa dá predísť správnou skladbou stien. Drevo nesmie byť v styku s terénom či pod jeho úrovňou, prvky sa majú impregnovať.

Vyššie riziko požiaru?

Obavy, že drevený dom je náchylnejší na vznik požiaru, sú bezdôvodné. Drevostavby musia spĺňať rovnaké protipožiarne predpisy ako murované domy. V niektorých ohľadoch sa dokonca na drevostavby pozerá oveľa prísnejšie.

Nie je v nich zima alebo horúco?

Nekontrolovaným stratám tepla ako aj nadbytočné prehrievanie v lete vyrieši izolácia a správne tesnenie. Podobne je tomu aj pri murovaných stavbách, kde musí byť zvolená vhodná izolácia a aj jej hrúbka, aby sa únikom tepla zabránilo.

Rouleaux 1
Foto: ISOVER

Vydržia dostatočne dlho?

Životnosť domu ovplyvňuje kvalita stavby a starostlivosti. Pri ľahkých drevostavbách sa životnosť odhaduje minimálne na 100 rokov. Stavby z dreva však už dokázali, že vydržia aj niekoľko storočí. Stačí s pozrieť na stavby drevených kostolíkov na východnom a strednom Slovensku. Ako o každú stavbu, aj o drevodom je potrebné sa starať a udržiavať ho, čo prispieva k jeho dlhej životnosti.

Dajú sa postaviť svojpomocne?

Drevostavby si vyžadujú správne prevedenie detailov. Preto odborníci stavbu svojpomocne neodporúčajú, i keď podobne ako pri murovanej stavbe je pri naštudovaní a pochopení potrebných technických detailov možná..  Stavbu domu bez ohľadu na konštrukčný systém  sa určite oplatí zveriť do rúk odborníkom.

A čo zvuková izolácia?

Správnou technológiou výstavby a izoláciou sa dá dosiahnuť zvuková izolácia stien ako aj kroková nepriezvučnosť. Stropy a strechy bývajú dobre zvukovo izolované, rovnako ako obvodové steny proti hluku z vonkajšieho prostredia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať