DPOH si pripomenie 35. výročie Nežnej revolúcie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dpoh.jpg
Foto: DPOH

Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava si pripomenie výročie Nežnej revolúcie a Deň boja za slobodu a demokraciu koncertom.

Sloboda nie je samozrejmosť, dnes znie ako klišé. Pravdou je, že sloboda nie je ani samozrejmá a nie je ani zadarmo. Platíme za ňu našou zodpovednosťou, ochotou podieľať sa na veciach verejných a hlavne našou vôľou brániť ju nielen pred tými, ktorí by nám ju chceli vziať, ale i pred tými, čo rezignovali na túžbu v slobode žiť. A preto sa pýtame: Dokedy nám vydrží sloboda? Demokracia? A naša túžba po nich? DPOH si koncertom Ešte dokedy? pripomenie, aké to bolo nielen počas novembra 1989 v mrazivých dňoch Nežnej revolúcie, ale i pred ňou, v období gulášového socializmu. Piesne z inscenácií Pozsony Dance Club a Prešporské porno divákov opäť dostanú do sugestívnej atmosféry minulosti. Pripomenú si ňou, prečo chceme inú budúcnosť. Či sa nám to páči alebo nie, sloboda nie je samozrejmosť. 17. novembra o 19.00 vystúpia herci Anikó Vargová, Kristína Tormová, Alexander Maďar, Martin Madej, Zuzana Kronerová, Milo Kráľ, Bronislava Kováčiková, Peter Kadlečík, Annamária Janeková, Juraj Hrčka, lektorka dramaturgie Tereza Hladká a hudobníci Marcela Cmorejová, Martin Dohňanský, Martin Hasák, Denis Pagáč, večerom ich bude sprevádzať Kristína Tormová.

https://dpoh.sk/program/koncert-este-dokedy/6717a92e08028a855f6636f9/

„Keď sme v divadle uvažovali o tom, ako si pripomenúť, teda presnejšie, ako osláviť 35. výročie Nežnej revolúcie, pretože určite je čo oslavovať a skepsa a cynizmus nie sú na mieste, rozhodli sme sa pre špeciálny večer. Stále som totiž presvedčená o tom, že pád totalitného režimu v novembri 1989 je to najlepšie, čo sa nám prihodilo. Vlastnou zásluhou občanov, vtedy sa vlastne obyvatelia za týždeň premenili na občanov, i zásluhou politických a spoločenských zmien v Európe i v celom bipolárnom svete. Dali sme zbohom autoritárskemu režimu, boľševikom i sovietskym tankom. Nadýchli sme sa slobody a viera v ozajstnú lepšiu budúcnosť nám vyplnila novým kyslíkom nielen pľúca, ale aj hlavy. Nevadí, že sme ich mali príliš vysoko v oblakoch. Keď sa lámu dejiny, je dovolené snívať. Je správne mať víziu, ilúzie a radosť. To, že ich každodennosť a tvrdá práca na demokracii vrátia na zem, zreálnia očakávania a túžby, je úplne v poriadku. Sloboda vždy umiera až na ľahostajnosť, rezignáciu a strach. Nebáť sa a nekradnúť je celkom dobrý a jednoduchý návod, ako udržovať demokraciu pri živote. A ešte hviezdne nebo nad nami a mravný zákon v nás. Lenže dnešok na november spred tridsiatich piatich rokov nespomína pekne. Má tendenciu ho vysmievať a banalizovať. Nežijeme bipolárny svet studenej vojny. Zatiaľ. Žijeme však rozdelený svet vlastnej krajiny. Tu sa už pomaly nenávidia všetci, každý chce byť nositeľom pravdy a nik nám nie je dosť dobrý, ak je len z trošku inej bubliny. Na každého niečo vieme, máme na neho názor. Preto sme sa rozhodli osláviť November 89 hudbou. Piesňami z inscenácií v repertoári DPOH. A vo video ukážkach si zaspomíname. Veselo i smutne. Nádej nám zatiaľ neumrela v rukách ako malé vtáčatko. Pýtame sa spolu s Bratislavčanmi z roku 1989 stojacimi pred úradom vlády Ešte dokedy? Dokedy dokážeme udržať pri živote našu krehkú demokraciu? Lebo výhovorka, že sme mladý štát a mladý národ, neobstojí. Už dávno sme mali šancu dozrieť a prevziať za vlastnú slobodu zodpovednosť. Lebo tak to medzi dospelými chodí. Sme, čo sme a máme to, čo si zaslúžime. Nik iný za nás náš život žiť nebude,“ hovorí riaditeľka DPOH Valeria Schulczová.

November a Nežnú revolúciu si DPOH pripomenie aj najbližšou časťou Divadelného Podcastu Országh Hviezdoslav, v ktorej sa bude Michael Szatmary rozprávať s účastníkom politického diania v novembri 1989, spoluzakladateľom hnutia Verejnosť proti násiliu, spoluorganizátorom bratislavských novembrových demonštrácií, po páde komunistického režimu poradcom česko-slovenského prezidenta Václava Havla, bývalým politikom, členom činohry Slovenského národného divadla, ktorá v tom čase sídlia v DPOH, hercom Milanom Kňažkom a krajinným ekológom, publicistom, environmentálnym geografom a ochrancom životného prostredia na profesionálnej aj občianskej úrovni, záchrancom mnohých prírodných a kultúrnych pamiatok, aktivistom, v 80-tych rokoch lídrom bratislavských ochranárov a jedným z ľudí Novembra 89, univerzitným profesorom Mikulášom Hubom. Nahrávanie podcastu sa uskutoční 6. novembra o 17.00.

https://dpoh.sk/program/divadelny-podcast-orszagh-hviezdoslav-17-november/671f5e516f35b5d67355c72e/

DPOH sa počas novembra zapojí do Noci divadiel ďalšou časťou scénického čítania s názvom Noc na poľovníckej chate. 16. novembra o 20.00, réžii Valerie Schulczovej diváci uvidia Petra Kadlečíka, Martina Madeja, Makara Tikhomirova a Michala Spišáka.

Bývalý i budúci Preceda. Vlastná hlava, ktorá vie zohnať peniaze. Muž s hlasom podobným svojmu hlasu. Ten, čo si nevšimol November 89. Manažér, básnik, antivaxer, recitátor, youtuber, rozprávač vtipov i príležitostný spevák a milovník žien a dobrého koňaku. Jednoducho Šéf. On a jeho družina radi chodia do lesa. Možno chodia i po lese, po horách a dolinách, lebo tak milujú Slovensko naše hrdé, že vedia oceniť jeho krásy a chcú sa nimi kochať. Možno. Ale isto sa radi zastavia i na chate. Tam zložia svoje životom unavené hlavy a povedia nám, čo ich trápi. Čo ich irituje, čo bolí a aké majú plány. Na poľovníckej chate sa prepisuje minulosť a pekne za horúca kuje budúcnosť. V časoch covidu a opozície nám povedali, čo sa stane, ak znovu nájdu na zemi ležať moc. My sme ich ale nepočúvali. Alebo sme to vytesnili. Je užitočné si to pripomenúť.

https://dpoh.sk/program/noc-divadiel-noc-na-polovnickej-chate%e2%99%bf/66f1480ec92d7c06aee548e9/

novembra v rámci Noci divadiel si budú môcť diváci o 22.00 pozrieť pokus o autorský prokrastinačný standup s názvom Terezka a stratený čas lektorky dramaturgie DPOH Terezy Hladkej, v ktorom sa chce vtipne pozrieť na problém prokrastinácie. Ten sa môže javiť ako lenivosť, ale môže byť tiež spojený so stavom depresie a môže sa stať neprekonateľnou prekážkou pre plnohodnotný pracovný život. A keďže prokrastinácia sa často podieľa na spánkovom deficite a nezriedka sa manifestuje v nočných hodinách, je pre ňu Noc divadiel to správne miesto a správny čas.

https://dpoh.sk/program/noc-divadiel-terezka-a-strateny-cas/66f69d122800bae12a9510e3/

7. novembra o 18.00 otvorí DPOH výstavu kritických akvarelových malieb výtvarníka Marcela Koreca. Vstup na vernisáž je voľný.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať