Dôvera v priemysle na Slovensku stúpla

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Priemysel
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 30. apríla (WEBNOVINY) – Dôvera v slovenskom priemysle sa v apríli zlepšila. Indikátor dôvery v priemysle totiž podľa konjunkturálneho prieskumu Štatistického úradu SR vo štvrtom mesiaci stúpol o 2,4 bodu na úroveň 0,7 bodu. To je však ešte stále 1,3 bodu pod úrovňou dlhodobého priemeru. „Vývoj indikátora ovplyvnili priaznivé očakávania rastu produkcie na najbližšie tri mesiace,“ uvádza v správe Štatistický úrad SR.

Trend priemyselnej produkcie sa v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom zhoršil. Saldo kleslo o štyri body na hodnotu 14 bodov, pričom klesajúci trend zaznamenali len vo výrobe potravín a v dodávke elektriny, plynu a pary. Naopak rast uviedli producenti v odvetviach výroby drevených a papierových výrobkov, elektrických zariadení a strojov a zariadení.

Konjunkturálne saldo celkového dopytu sa oproti marcu zvýšilo o dva body na záporných 12 bodov. Rast dopytu po priemyselnej produkcií uviedli len vo výrobe textilu a odevov. Pokles dopytu zaznamenali producenti hlavne vo výrobe strojov a zariadení, v chemickom priemysle a výrobe drevených a papierových výrobkov. Napriek tomu dopyt považuje za dostatočný 81 % respondentov.

Rastie zahraničný dopyt po výrobe textilu

Saldo zahraničného dopytu sa zvýšilo o jeden bod na mínus 10 bodov. Podobne ako aj v domácom dopyte ani v zahraničnom nebol zaznamenaný rast v žiadnom odvetví s výnimkou výroby textilu a odevov. Pokles dopytu v zahraničí uviedli respondenti v ťažobnom priemysle, vo výrobe strojov a zariadení a drevených a papierových výrobkov. Za dostatočný ho považuje 82 % exportujúcich respondentov.

Saldo zásob hotových výrobkov v apríli vzrástlo o jeden bod na záporných 9 bodov. Rast zásob signalizovali najmä v ťažobnom priemysle a vo výrobe strojov a zariadení. Pokles zásob bol najmä vo výrobe dopravných prostriedkov a elektrických zariadení. Zásoby považuje za primerané 86 % respondentov.

Saldo očakávanej produkcie na nasledujúce tri mesiace oproti marcu vzrástlo o 6 bodov na 5 bodov. Najväčšími optimistami sú respondenti vo výrobe počítačov, elektronických a optických výrobkov, v chemickom priemysle a vo výrobe strojov a zariadení. Pokles očakávajú najmä v dodávke elektriny, plynu a pary a vo výrobe potravín.

Firmy zmeny cien neočakávajú

V najbližšom trojmesačnom období vyše štyri pätiny firiem očakávajú nezmenenú úroveň cien priemyselných výrobkov. Oproti marcu sa saldo zvýšilo o dva body na 6 bodov. Zvyšovanie cien očakávajú najmä vo výrobe počítačov, elektronických a optických výrobkov a vo výrobe kovov a kovových konštrukcií. Naopak pokles cien sa očakáva výraznejšie vo výrobe základných farmaceutických výrobkov a potravín.

Vo vývoji zamestnanosti sa situácia oproti minulému mesiacu nezmenila, saldo zostalo na úrovni záporných 7 bodov. Zníženie zamestnanosti predpokladajú hlavne v dodávke elektriny, plynu a pary, v chemickom priemysle a vo výrobe kovov a kovových konštrukcií. Naopak rast zamestnanosti sa očakáva vo výrobe strojov a zariadení a počítačov, elektronických a optických výrobkov.

Pri hodnotení faktorov obmedzujúcich rast priemyselnej produkcie 49 % respondentov uviedlo nedostatočný dopyt po svojich výrobkoch, 18 % finančné obmedzenia, 9 % nedostatok výrobných zariadení a surovín. Žiadne bariéry nepociťuje 30 % podnikov. Ako ďalšie bariéry respondenti uvádzajú nízku kúpnu silu, vysoké ceny vstupných materiálov a energií a iné.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať