CARACAS 24. februára (WEBNOVINY) – Premávku vo viacerých častiach venezuelského hlavného mesta Caracas v pondelok ráno ochromili barikády, ktorými prívrženci opozície zatarasili hlavné ťahy.
Pokračuje tak vlna protivládnych protestov, ktorá v krajine vypukla 12. februára a vyžiadala si doteraz najmenej 10 mŕtvych. Pondelňajšie demonštrácie v Caracase sú zatiaľ pokojné a policajti ani vojaci národnej gardy nasadení v uliciach sa nesnažili barikády odstrániť.
Opozičný vodca Henrique Capriles by sa mal ako guvernér štátu Miranda počas dňa stretnúť s prezidentom Nicolásom Madurom v rámci pravidelného zasadnutia, samotná vláda však doteraz rokovať odmietala, pričom protesty proti úpadku ekonomiky a vysokej kriminalite sú súčasťou pokusu o puč a doteraz s opozíciou odmietala diskutovať.
Prezident Maduro chce z Venezuely vyhnať CNN
Počet obetí protivládnych protestov vo Venezuele stúpa
Maduro v súvislosti s nepokojmi vyzval na usporiadanie mierovej konferencie, zatiaľ čo jeho vláda nechala prepustiť takmer stovku zadržaných študentov, čo bolo jednou z požiadaviek opozície.
„Dialóg nie je len o tom, čo chce vláda povedať, treba počúvať, čo hovoria demonštranti,“ vyhlásil Capriles. Maduro síce označil demonštrantov za fašistov, prejavil však ochotu stretnúť sa s Caprilesom. Ako gesto dobrej vôle jeho vláda prepustila skoro 100 študentov zadržaných počas protestov, čo bola jedna z požiadaviek opozície.
Maduro dal v sobotu príkaz na zadržanie bývalého generála napojeného na opozíciu Ángela Vivasa, ktorého obvinili z podnecovania násilia. Vivas sa následne zabarikádoval vo svojom dome, kam ho prišli podporiť desiatky prívržencov opozície.
Venezuela, ktorá disponuje najväčšími zásobami ropy na svete, je hlboko polarizovaná, čo sa prejavilo v minuloročných prezidentských voľbách vyhlásených po úmrtí prezidenta Huga Cháveza. Hlasovanie len veľmi tesne vyhral Nicolás Maduro, no Caprilesa predstihol len o 1,5 percenta. Politický rozkol sa ešte viac prehĺbil po tom, čo oslabila ekonomiky krajiny.