BRATISLAVA 3. septembra (WEBNOVINY) – Jeden z najväčších dodávateľov energií, spoločnosť Stredoslovenská energetika, a.s. (SSE), vidí priestor na budúcoročné zníženie cien elektriny pre domácnosti.
Ceny elektrickej energie by sa mohli znížiť vďaka poklesu veľkoobchodnej ceny elektriny, ktorá je odvodená od priemernej ceny na pražskej energetickej burze PXE.
“Burzová cena medziročne poklesla a tento pokles by sa mal odraziť aj v poklese koncovej ceny elektriny pre domácností približne o 2 až 4 %,“ uviedol pre agentúru SITA vedúci internej a externej komunikácie SSE Marek Michlík.
Regulované zložky ceny
Stredoslovenskí energetici však upozorňujú, že do koncovej ceny elektriny vstupujú okrem ceny samotnej komodity aj viaceré regulované zložky ceny.
Ich výška je v súčasnosti neznáma, a podľa energetikov sa môže pohybovať tak smerom nadol ako aj nahor.
Samotná komodita tvorí zhruba 42 % z celkovej priemernej integrovanej ceny elektriny, prenos a distribúcia 34 %, tarifa za prevádzku systému 10 %, straty z distribúcie 7 %, systémové služby 5 % a odvod do Národného jadrového fondu 2 %.
Ceny elektriny pre neregulované subjekty, ako sú napríklad veľké firmy, presne kopírujú vývoj cien na veľkoobchodnom trhu, hlavne vývoj cien na spomínanej českej burze PXE a na nemeckej energetickej burze EEX.
Títo odberatelia už priaznivý vývoj ceny komodity pocítili. “Ako už bolo spomenuté vyššie, burzové ceny medziročne klesli. Mnohí naši zákazníci už tento pokles pocítili vo svojich zmluvách na nasledovné roky,“ dodal Michlík. Od začiatku roku sa podľa neho cena slovenského základného pásma na budúci rok pohybuje v rozpätí medzi 47 až 52 eur za megawatthodinu.
Kľúčový bude vývoj v eurozóne
Ceny elektriny sú a aj v blízkej budúcnosti budú ovplyvňované najmä otázkou ekonomického vývoja Európskej únie a eurozóny.
“Zjednodušene platí, že pri poklese hospodárskeho rastu dochádza k poklesu dopytu po elektrine, čo tlačí jej cenu nadol a naopak,“ vysvetlil Michlík.
Úroveň cien elektriny môžu taktiež ovplyvniť rôzne legislatívne a administratívne zásahy v Európskej únii. “Svoju rolu zohráva aj disponibilita výrobných zdrojov elektriny a ich štruktúra. V neposlednom rade cenu elektriny ovplyvňujú aj plánované investície do výrobných kapacít a rozvoja sietí a sústav,“ konštatoval Michlík.
Cena elektrickej energie pre domácnosti sa menila začiatkom tohto roka. Vtedy vzrástla v priemere o 2 %. Posledná zmena ceny elektriny však bola začiatkom apríla tohto roka. Regulačný úrad vtedy znížil pre Slovenskú elektrizačnú prenosovú sústavu tarifu za systémové služby o vyše 20 %. Zníženie tarify sa prejavilo v priemernom znížení cien elektriny pre všetkých odberateľov o viac ako jedno percento.