BRATISLAVA 22. októbra (WEBNOVINY) – Premiérka Iveta Radičová tvrdí, že na Slovensku je považovaná za vydierača. „Áno, taký prívlastok som dostala, pričom máme v ústave zakotvené ústavné právo vlády spojiť hlasovanie o prijatí zákona alebo hlasovanie v inej veci s hlasovaní o dôvere vláde,“ povedala predsedníčka vlády v exkluzívnom rozhovore pre agentúru SITA.
Radičová má hodnotenia vlády rozdelené v dvoch skupinách – hodnotenia zo zahraničia a hodnotenia doma. „A sú diametrálne rozdielne. Hodnotenia zo zahraničia, či si prečítam dnešný Der Standard, alebo Financial Times, alebo New York Times, alebo Economist, alebo mnohé iné zahraničné denníky, či týždenníky, hodnotia 15-mesačný príbeh ako príbeh zodpovednej vlády z hľadiska nutnosti reagovania na krízu, zodpovednej vlády pre potreby šetrenia, konsolidovania aj Slovenskej republiky. A hlavne vyzdvihujú obeť a zodpovednosť pri riešení najväčšej krízy, akú EÚ v histórii zažila,“ vyhlásila.
Zlom, ktorý nastal pri eurovale, je podľa Radičovej zlomom, keď proti sebe stáli dva principiálne postoje. „Nie jeden principiálny verzus ostatné, dva principiálne postoje. Jeden postoj reprezentovaný bývalým koaličným partnerom – SaS, postoj odporcu zmien v mechanizme, ktorý sme spoločne schválili – tzv. euroval, lebo ten mechanizmus existuje a funguje. Oproti principiálnemu postoju, ktorý hovorí, že súčasná kríza má len nadnárodné riešenia,“ upozornila s tým, že momentálne je k dispozícii dohoda na istom type riešení, ktorá sa rodila veľmi ťažko a je nevyhnutné byť pri týchto nadnárodných riešeniach, lebo majú zabezpečiť regulovaný bankrot.
Podľa premiérky nie je nič horšie, ako chaotický bankrot, ako bankrot bez kontroly, ako bankrot bánk bez toho, aby boli tieto bankroty regulované štátmi. A najmä, aby sa – pokiaľ je to v silách všetkých štátov – obmedzili také kruté dopady, ako sme zažili pri páde Lehman Brothers hneď v podobe 140-tisícovej armády nových nezamestnaných. „Viete, je veľmi ľahké dať titulok „Tučný Grék“. Môj poradca pán Ódor si so zaujímavosti pozrel index obezity. A my sme nad Grékmi. Ale to len na odľahčenie. Ani zďaleka nejde o riešenie „tučného Gréka“. Tie riešenia dnes sú o postupe regulovaného bankrotu. Odpis 50 – 60% dlhov má dopady na každú jednu krajinu v eurozóne. A aj širšie,“ dodala.