BANSKÁ BYSTRICA 31. augusta (WEBNOVINY) – Dom smútku Ciduk Hadin na banskoštiavnickom židovskom cintoríne získal po desaťročiach svoj pôvodný vzhľad.
Postaralo sa o to občianske združenie Informačné centrum mladých Banská Štiavnica (ICM BS), ktoré na projekt reštaurovania vonkajších omietok získalo od Nadácie VÚB 30-tisíc eur.
„Po celé desaťročia bola táto budova zohavená cementovým torkrétom (striekanou maltou, pozn. SITA), ktorý síce bol daný na nejakú prvú záchranu stavby, len neskôr sa ukázalo, že je to jednak veľmi neestetické a jednak ničiace vnútorné murivo,“ povedala pre agentúru SITA predsedníčka ICM BS Beata Nemcová.
Ako ďalej uviedla, cementový torkrét odstránili pred rokom a po vysušení muriva sa v apríli začala rekonštrukcia fasád. Predchádzalo jej zameranie celého objektu a štúdium starých fotografií.
Obrazom: Dom smútku na židovskom cintoríne dostal novú tvár
Pomáhali profíci aj dobrovoľníci
Návrh rekonštrukcie vypracoval architekt Tomáš Haviar, rekonštrukciu vykonal so svojím tímom reštaurátor Vladislav Plekanec, pri neodborných prácach pomáhali dobrovoľníci. Slávnostná prezentácia zrekonštuovaných fasád bola v stredu.
Aktivisti ICM BS s pomocou dobrovoľníkov rekonštruujú predtým zanedbaný a schátraný banskoštiavnický židovský cintorín od roku 2007 a podarilo sa im už vrátiť mu podobu dôstojného miesta posledného odpočinku ľudí.
Začali jeho vyčistením a odstránením náletovej zelene, pokračovali opravou náhrobných kameňov a interiéru budovy Ciduk Hadin. Hroby postupne opravujú dosiaľ.
„Pevne verím, že už na budúci rok sa nám podarí získať nejaké finančné prostriedky na osvetlenie a zabezpečenie cintorína,“ povedala Nemcová s tým, že majú stále problémy s vandalmi.
Miestu chceli vrátiť dôstojnosť
Ako pripomenula, rekonštrukcia židovského cintorína nie je iba záchrana architektonickej pamiatky či prinavrátenie dôstojnosti pietnemu miestu, o ktoré sa nemá kto starať.
„Je to predovšetkým vzdanie úcty k životu, ktorý kedysi členovia židovskej náboženskej obce v Banskej Štiavnici či kdekoľvek inde žili. Je to spomienka na kultúru, ktorá tu už chýba. Je to pripomienka či varovanie pred následkami nenávisti, netolerancie, predsudkov či jednoduchého mlčania, ktoré pripravilo o život milióny ľudí,“ dodala Nemcová.
Židovský cintorín v Banskej Štiavnici bol oficiálne otvorený v roku 1863 a pochovávalo sa tam do 70. rokov minulého storočia. Je tam 268 hrobov. Židovská komunita v Banskej Štiavnici mala pred druhou svetovou vojnou okolo 600 členov.