Doktorovi Murrayovi hrozia štyri roky väznia
Murray je obvinený z toho, že dal hudobníkovi príliš veľa anestetika s propofolom, aby mu pomohol zaspať. Lekár však priznal iba to, že mu o 10:40 miestneho času podal 25 miligramov anestetika s propofolom po tom, čo celú noc nespal, keď mu nezabrali slabšie sedatíva. Po príchode z kúpeľne a zistení, že spevák nedýcha, Murray hneď nezavolal na číslo 911, ale najprv sa ho pokúsil oživiť, potom zatelefonoval Jacksonovmu osobnému asistentovi, ktorý zavolal bezpečnostnej službe a až tá zavolala o 12:20 zdravotnú službu. Kardiológ Alon Steinberg, ktorý na súde vypovedal v stredu, uviedol, že ak by zdravotníci prišli do hudobníkovho domu len o šesť minút skôr, mohli by mu zachrániť život.
Súd s lekárom Jacksona by mal trvať približne päť týždňov, teda asi do konca októbra. Ak Murrayovi dokážu vinu, môže ísť do väzenia až na štyri roky.
Odporúčame:
Murray mal zavolať záchranku okamžite, tvrdí kardiológ
Michael Jackson sa nemohol zabiť sám, tvrdí patológ Rogers
Na spomienkovom koncerte si Jacksona uctili aj jeho deti
Michael Jackson vraj pred smrťou prosil o propofol
Obhajcovia doktora Murraya kritizovali postup vyšetrovateľov
Prvý z nich, doktor Nader Kamangar, ktorý je odborníkom na spánok, vo svojej výpovedi uviedol, že Murray sa dopustil nedbalosti, keď spevákovi podal intravenózne anestetikum s účinnou látkou propofol a ďalšie sedatíva, aby mu tak pomohol zaspať po jeho namáhavej skúške pre sériu koncertov v Londýne.
„Pán Jackson dostával na domácom lôžku veľmi nevhodnú liečbu, dostával silné sedatíva vrátane propofolu, midazolamu a lorazepamu bez primeraného pozorovania doktorom Murrayom a tento kokteil bol napokon receptom na pohromu v tele pacienta, ktorý bol dehydrovaný,“ povedal Kamangar počas pojednávania na vyššom losangaleskom súde. Niekoľko lekárov už skôr kritizovalo Murrayovo rozhodnutie podať Jacksonovi propofol, ktorý môže zastaviť pacientovo dýchanie, v dome, kde nie je dostatok zdravotníckeho personálu a vybavenia potrebného na prípadné oživovanie.
Kamangar však počas krížového výsluchu tiež potvrdil, že dlhodobé užívanie lieku proti bolesti Demerol mohlo viesť k nespavosti, ktorá bola podľa Murraya problémom, s ktorým chcel Jacksonovi pomôcť. Okrem toho tiež uviedol, že podľa lekárskych záznamov spevák dostával Demerol od dermatológa z Beverly Hills Arnolda Kleina. To zapadá do teórie obhajoby, podľa ktorej bol Jackson závislý od liekov a bez nich nedokázal zaspať a Murray musel jednoducho riešiť problémy, ktoré spôsobili iní lekári.
Lekárov obhajca Ed Chernoff ešte na začiatku súdneho procesu uviedol, že Jackson niekoľko mesiacov pred svojou smrťou navštevoval Kleinovu kanceláriu dva až tri razy do týždňa. „Doktor Arnold Klein zapríčinil závislosť Michaela Jacksona od Demerolu,“ vyhlásil vtedy. Sudca Michael Pastor však odmietol žiadosť obhajoby o predvolanie Kleina s tým, že by nebolo dostatočne relevantné.
Vo štvrtok obžaloba okrem Kamangara predvolala tiež doktora Stevena Shafera, experta na propofol, o ktorom uviedla, že je posledným z jej viac ako 30 svedkov. Shafer krátko vypovedal, no na súd sa bude musieť vrátiť aj v pondelok, aby svoju výpoveď dokončil. Murrayovi obhajcovia už skôr oznámili, že budú mať spolu 22 svedkov vrátane dvoch odborníkov.