Slovenská informačná služba (SIS) si je veľmi dobre vedomá, ako spolupracovať so zahraničím, aby bol dodržaný zákon a štátne záujmy. Po pondelkovom zasadnutí parlamentného výboru pre kontrolu činnosti tajnej služby to povedal námestník riaditeľa SIS Tomáš Rulíšek.
Ten poslancom mimo iného vysvetľoval, či SIS pomáhala, bývalému príslušníkovi Národnej kriminálnej agentúry Jánovi Kaľavskému, ktorý je na úteku v Bosne a Hercegovine, ako sa to uvádza v uznesení o vznesení obvinenia v rámci kauzy Rozuzlenie.
SIS nemá v zahraničí dobrú povesť pre spolitizovanosť a korupciu, tvrdí český analytik Janda
V tejto súvislosti Rulíšek povedal, že sa nechce vyjadrovať k veci, v ktorej ešte neboli uskutočnené úkony vyšetrovateľa „Vzhľadom na skutočnosti uvádzané v niektorých médiách, vzhľadom na dezinformácie a skreslené fakty, som poskytol výboru podklad pre objektívne vyhodnotenie tejto časti obvinenia,“ povedal Rulíšek s tým, že tajná služba momentálne pripravuje podklady, ktoré poskytne orgánom činným v trestnom konaní na účely dokazovania.
Zároveň povedal, že nepozná svedectvá, na základe ktorých boli obvinení bývalí šéfovia SIS Michal Aláč a Vladimír Pčolinský.
Akcia Rozuzlenie
V rámci akcie Rozuzlenie obvinila polícia viaceré osoby z toho, že boli členmi zločineckej skupiny, ktorá mala sabotovať vyšetrovanie korupčných káuz. Obvinenie zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zneužívania právomoci verejné činiteľa a marenia spravodlivosti vzniesli konkrétne teraz už bývalému riaditeľovi Slovenskej informačnej služby Michalovi Aláčovi, jeho predchodcovi Vladimírovi Pčolinskému, podnikateľovi Petrovi Koščovi prezývanému „Pán X“, bývalému príslušníkovi NAKA Jánovi Kaľavskému a expríslušníkovi SIS Martinovi Ciriakovi.
Zároveň Národná kriminálna agentúra prípad spojila s ďalšou trestnou vecou, kde je obvinený riaditeľ Národného bezpečnostného úradu Roman Konečný a takisto bývalý šéf SIS Vladimír Pčolinský. Prípad sa týka neoprávneného zbavovania sa nepohodlných príslušníkov NBÚ.