- aktualizované 27. júna 15:10
Búrka a tornádo na južnej Morave napáchali škody na verejnom majetku vo výške viac ako 12 miliárd korún a na súkromnom majetku mnohonásobne viac. V nedeľu to v televíznej relácii Otázky Václava Moravce povedal hajtman Juhomoravského kraja Jan Grolich.
Tiež vysvetlil, že s búraním poničených domov nemohli začať, pretože čakajú na poisťovne, a predpokladá, že búrať sa bude viac, informuje spravodajský portál iDNES.cz.
Presné vyčíslenie nemajú
Verejný majetok podľa hajtmana zahŕňa majetok obcí, kraja, ale i elektrifikáciu. Ako príklad verejného majetku uviedol zničenú strednú školu v Hodoníne, kde extrémne počasie spôsobilo škodu v stovkách miliónov korún. Vláda bude podľa Grolicha čiastku na poškodený majetok žiadať u Štátneho európskeho fondu solidarít.
V obciach na Južnej Morave strhnú po tornáde vyše 60 domov, nehlásia žiadnych nezvestných
„Podľa pravidiel tam čiastka pre kraj musí byť vyššia ako 11,6 miliardy korún a my potvrdzujeme, že táto výška určite nastane. My tých 12 miliárd preskočíme. Presné vyčíslenie ale ešte nemáme,“ vyjadril sa.
V takzvanej položke krízového konania je celkovo 140 miliónov korún – 10 miliónov pre každý kraj. Juhomoravský kraj požiadal o 20 miliónov. Ministerka financií Alena Schillerová v relácii povedala, že chce dané zdroje uvoľniť, ale potrebuje k tomu súhlas vlády, ktorá by to mala riešiť v pondelok. Schillerová tiež nepochybuje, že vláda podporí predĺženie súčasného núdzového stavu v kraji, pretože 30 dní podľa nej nestačí.
Do obcí poputuje dotácia
V zasiahnutých oblastiach podľa ministerky pomôžu aj poisťovne. „Najhlavnejší hráči na trhu potvrdili, že na situáciu poistky dopadajú. Je to natoľko špecifická udalosť, že ju budú poisťovne pokrývať. Vytvorili mobilné tímy, pôsobia v regiónoch a dokonca budú poskytovať 50 percent poistnej sumy vopred. Rovnako tak Česká banková asociácia poskytne celú radu úľav,“ vysvetlila Schillerová.
Južnú Moravu zasiahlo tornádo, polovica obce Hrušky je zrovnaná so zemou a medzi obeťami je aj žena zo Slovenska (video+foto)
Do postihnutých obcí poputuje dotácia v hodnote dvoch miliónov korún, povedala šéfka rezortu financií a objasnila, že podporu dostanú aj nepoistení. Dva milióny dá štát ako nenávratnú dotáciu. Ľudia s poistkou ju však budú mať krátenú podľa úhrady, ktorú dostanú z poisťovne. Nepoistení dostanú celú sumu.
Podnikatelia dostanú pomoc aj od rezortu priemyslu. Mohli by dostať až 80 percent z hodnoty zničeného majetku, povedala ministerka.
Pomôcť môžu dobrovoľníci
Dobrovoľníci môžu prísť pomáhať v obciach na Břeclavsku a Hodonínsku, ktoré vo štvrtok postihlo tornádo. Musia však dodržiavať pravidlá, ktoré pre nich zostavil Juhomoravský kraj, informuje spravodajský portál TN.cz.
Ľudia, ktorí chcú pomôcť, by sa mali najprv nahlásiť v infocentrách, po príchode zaparkovať mimo obec či dodržiavať bezpečnosť pri pohybe v obciach a byť náležite obutí a oblečení. Kraj tiež na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedol, že nepotrebujú materiálnu pomoc, okrem náradia.
Zasadá krízový štáb
V sobotu popoludní hasiči a kraj vyzvali dobrovoľníkov, aby nechodili do obcí na vlastnú päsť. V oblasti kolabovala doprava a cesty bolo potrebné udržiavať voľné pre integrovaný záchranný systém, miestnych obyvateľov a ťažkú techniku.
Aj v nedeľu zasadá krajský krízový štáb, ktorý rieši zásobovanie alebo aktuálny stav domov v obciach. Ako uviedol na Twitteri, poškodených je 1 200 domov a statici určili, že 69 objektov je neobývateľných.
Zeman vyjadril sústrasť
Hovorca energetickej spoločnosti EG.D zo skupiny EON Roman Šperňák v nedeľu informoval, že stále evidujú zhruba 2 400 domácností bez dodávok elektrickej energie. Počet odberateľov sa im ale podľa neho darí postupne obnovovať a obmedzenia už v súčasnosti majú len v oblasti Hodonínska.
Prezident Miloš Zeman sa v sobotu prihovoril národu a vyjadril sústrasť pozostalým obetí a poprial skoré uzdravenie zraneným, ktorých zanechalo extrémne počasie na južnej Morave.
Poďakoval sa všetkým, ktorí pomohli a ešte pomôžu postihnutým obciam a obyvateľom, a pochválil nasadenie policajtov či hasičov. Zeman tiež spomenul, že do zasiahnutých oblastí vyslal aj členov Hradnej stráže. Jeho dcéra v postihnutých oblastiach zase rozdá dary z nadačného fondu.
Situáciu zneužívajú aj podvodníci
„V každom prípade sa domnievam, že to čo sa stalo, je samozrejme katastrofa, ale je to tiež príležitosť na to, aby sme vyjadrili svoju solidaritu, a ja si nesmierne vážim všetkých, ktorí už dnes posielajú pomoc,“ vyjadril sa tiež prezident.
Vlna solidarity, ktorá sa zdvihla medzi ľuďmi, nemá len podobu dobrovoľníkov a materiálnej pomoci. Ľudia prispievajú na rôzne zbierky a v sobotu popoludní suma v rámci niekoľkých zbierok presahovala 200 miliónov korún. Objavili sa už však aj správy, že situáciu využili podvodníci, ktorí sa snažili obohatiť s pomocou falošného QR kódu.