Leto sa nezadržateľne blíži a horúčavy opäť vyženú davy ľudí na kúpaliská, kde hľadajú príjemné osvieženie v chladnej vode. Je však kúpanie v bazénoch v čase pandémie koronavírusu bezpečné?
Experti hovoria, že vody sa nemusíme báť, musíme však dodržiavať obvyklé pravidlá a strániť sa bližšieho kontaktu s cudzími ľuďmi.
Ako informuje odborný portál Science Times, vedci skúmali, ako reagujú rôzne vírusy na dezinfekčné prostriedky používané v bazénoch.
Vírusy zabíja najmä chlór
Tím vedcov z americkej univerzity v Purdue dospeli k záveru, že správne udržiavané bazény nepredstavujú pre človeka riziko nákazy. Vírus totiž vo vode ošetrenej dezinfekčnými prostriedkami prežiť nedokáže.
Na kúpalisku však človek netrávi čas len vo vode a tam, kde je veľa ľudí, sa môže nakaziť kvapôčkovou nákazou alebo dotykom infikovaných plôch v šatni či v bufete.
Americké Centrum pre kontrolu chorôb taktiež uviedlo, že “ neexistuje dôkaz“, že sa koronavírus mohol šíriť prostredníctvom vody, či už v bazénoch, kúpeľoch alebo vírivkách.
Prostriedky ako chlór totiž mikroorganizmy vrátane koronavírusu zneškodnia už do 30 minút.
Chlór poškodzuje proteíny a nukleové kyseliny vírusov, a tým im zabráni preniknúť do hostiteľskej bunky a množiť sa.
Vírusom škodí aj UV žiarenie a soľ
Na ošetrenie v bazénoch sa používajú aj žiariče UV lúčov, ktoré taktiež zneškodňujú baktérie a vírusy. Vonkajšie bazény, na ktoré celý deň žiari slnko, sú preto podľa vedcov o niečo bezpečnejšie než tie vnútorné.
Vírusy väčšinou nie sú schopné prežiť ani v slanej vode, čo znamená, že bazény napustené morskou vodou či samotné more sú z hľadiska prenosu koronavírusu bezpečné.
Vedci na záver pripomínajú, že voda síce riziko nákazy nepredstavuje, no treba mať na pamäti, že nakaziť sa môžeme vzduchom, ktorý dýchame. Riziko aj na kúpaliskách preto predstavujú len ľudia okolo nás.