PREŠOV 13. septembra (WEBNOVINY) – Do štvrtkového štrajku učiteľov i nepedagogických zamestnancov v Prešovskom kraji sa podľa predbežných informácii odborárov zapája vyše 87 percent škôl. V krajskom meste Prešov by toto číslo malo byť oveľa vyššie.
V zriaďovateľskej pôsobnosti mesta sa na štrajku zúčastňuje všetkých 13 základných škôl a z 20 materských škôl štrajkuje 19.
Štrajkovať sa rozhodli aj niektoré súkromné školy, z cirkevných Evanjelická spojená škola, nevyučuje na základnej škole a na gymnáziu, výnimkou je materská škola, kde sa o zhruba 50 detí dnes stará sedem učiteliek a štyria nepedagogickí pracovníci.
Zamestnanci materskej školy prišli do práce, aby nekomplikovali život rodičom, avšak pripájajú sa k štrajku netradičnou formou, zriekli sa dnešnej mzdy.
Obrazom: Megaštrajk učiteľov, niektoré deti sa učia
V Prešove sa zúčastňujú na štrajku aj všetky stredné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja. Štrajk podporili aj zamestnanci Prešovskej univerzity, ktorí sa ráno stretli pred vysokoškolským areálom.
V Základnej škole na Kúpeľnej ulici v Prešove boli počas štrajku v škole iba zástupcovia školských odborov. Predsedníčka odborov v škole Tatiana Mušková uviedla, že škola má 70 zamestnancov, na štrajku sa zúčastňuje 67 pracovníkov školy, z toho je desať organizovaných v odboroch. Jednou z nich je aj učiteľka prvého stupňa Terézia Žigová, ktorá uviedla, že učí 32 rokov a jej finančné ohodnotenie je 680 v hrubom, s čím nie je spokojná. Do štrajku v ich škole sa dnes zapojilo asi 95 percent pracovníkov.
Ako uviedla pre agentúru SITA zástupkyňa odborov v Evanjelickej spojenej škole v Prešove Miroslava Dzubajová, z 50 zamestnancov školy sa na štrajku zúčastňuje 42 ľudí, ostatní pracujú v škôlke.
Ráno sa štrajkový výbor už o 6:00 stretol v budove školy a pred 8:00 sa zhruba 25 štrajkujúcich zamestnancov zišlo pred budovou školy, kde členovia štrajkového výboru prečítali vyhlásenie Rady Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku a oficiálne sa pridali k štrajku. Svoje názory vyjadrili aj nespokojní zamestnanci.
Okoloidúci chodci im prejavovali svoju podporu mávaním, vodiči trúbením. Podľa Dzubajovej platy v školstve sú dlhodobo poddimenzované, preto ich zásadnou požiadavkou je zvýšenie finančného ohodnotenia učiteľov.
„Naši učitelia dávajú deťom veľmi veľa, pretože vzdelanie je základ pre rozvíjanie osobnosti a pre budovanie ďalšej kariéry žiakov. Myslím si, že je to podstatná práca, ktorú robíme, ktorá nie je dostatočne finančne ohodnotená. Sme aj za iné úpravy odmeňovania, netýka sa to len učiteľov, ale aj iných zamestnancov, korí pracujú v školstve,“ uviedla Dzubajová.