BRATISLAVA 13. mája (WEBNOVINY) – Lososy atlantické (Salmo salar) opäť plávajú v rieke Labe a jej mnohých prítokoch v Českej republike, od kedy sa ich vody pomaly vyčisťujú od štyri desaťročia trvajúceho znečisťovania v čase socializmu. „Losos symbolizuje mimoriadne úsilie, ktoré je dnes potrebné na nápravu hriechov, spáchaných našimi predchodcami,“ uviedol hovorca národného parku České Švýcarsko Tomáš Salov.
„Dnes je táto ryba vlajkovou loďou v našich programoch znovuvysadzovania,“ povedal Salov pre tlačovú agentúru AFP v horskej dedine Jetrichovice na severe Česka.
Losos je považovaný za akýsi bio-indikátor, ktorého prítomnosť dokazuje zlepšenie kvality a čistoty vody. Lososy, ktoré sa kedysi v Labe nachádzali v hojnom počte, z rieky vymizli po druhej svetovej vojne, keď v čase socializmu ťažký priemysel vypúšťal do nej tony toxického odpadu a v niektorých oblastiach ju premenil na páchnuci kanál. Naposledy lososy zaznamenali v českej časti 1 165-kilometrovej Labe v roku 1954.
Obyvatelia oblasti Hřensko neďaleko nemeckých hraníc spomínajú, že počas rokov 1948-89 sa kedysi krištáľovo čistá voda rieky Kamenice, prítoku Labe, menila podľa farby papiera práve vyrábaného v továrni v Českej Kamenici.
„Dnes môžeme vidieť, že kvalita vody je dobrá,“ povedal Pavel Benda riaditeľ národného parku rozkladajúceho sa na 79 štvorcových kilometroch. „Kamenicu znečistila miestna priemyselná výroba, ktorá už viac nie je v prevádzke.“ Od pádu komunizmu tiež „väčšie mestá dostali príspevky na čističky vody“, vysvetlil príčinu zlepšenia kvality vody Benda.
V roku 2006 chytil rybár v Hřensku lososa s dĺžkou 1,04 metra. V súlade s platnými predpismi ho však po odfotografovaní pustil. Tomáš Kava z Českého rybárskeho zväzu uviedol, že odvtedy v Labe zaznamenali dva až desať dospelých kusov ročne.