BRATISLAVA 25. júla (WEBNOVINY) – Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky poskytne pri jednej z najväčších humanitárnych kríz vo východnej Afrike finančnú pomoc na konkrétne humanitárne aktivity slovenských organizácií. Pomoc schválil minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda.
„Takéto projekty môžu zabezpečiť adresnosť, efektivitu a viditeľnosť slovenskej podpory na rozdiel od príspevkov do medzinárodných organizácií,“ informovali agentúru SITA z tlačového odboru rezortu diplomacie.
Ministerstvo zahraničných vecí a Slovenská agentúra pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu oslovili Platformu Mimovládnych rozvojových organizácií, aby preverila záujem slovenských organizácií o humanitárne projekty v regióne.
Na jeden projekt maximálne 20-tisíc
Maximálna výška príspevku na jeden projekt bola 20-tisíc eur, pri realizácii projektu v postihnutej oblasti musel byť aj slovenský subjekt a predloženie stručného projektového dokumentu so stručným rozpočtom. Na výzvu reagovalo päť slovenských organizácií – Vysoká škola sv. Alžbety, Magna Deti v núdzi, Nadácia Integra, Človek v ohrození a Slovenská katolícka charita.
Nakoniec sa ministerstvo rozhodlo podporiť tri. Projekt Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety sa zameriava na poskytnutie potravinovej pomoci hladujúcim deťom v utečeneckých táboroch Dadaab v severovýchodnej Keni. V oblasti momentálne pôsobia piati slovenskí lekári, tento projekt potrvá od júla do septembra tohto roka. Projekt organizácie Magna Deti v núdzi zníži úmrtnosť detí na dôsledky podvýživy prostredníctvom terapeutickej výživy, liekov a odbornej intervencie v oblasti Garissa v severovýchodnej Keni. Trvanie projektu je od augusta do novembra tohto roku.
Projekt Nadácie Integra v Etiópii sa zameriava na poskytnutie nevyhnutnej životnej podpory najohrozenejšej skupine ľudí do obdobia dažďov v novembri. Pomoc budú tvoriť potraviny a čistenie pitnej vody. Cieľovou skupinou sú najohrozenejší obyvatelia, teda matky, deti, tehotné a dojčiace ženy, ktorí sú na pokraji smrti. Projekt potrvá do decembra.
Najväčšia potravinová kríza v africkej histórii
Koordinačná porada rezortov vnútra a zahraničných vecí sa konala 19. júla. Kompetentní preverovali možnosť poskytnutia materiálnej humanitárnej pomoci. Slovensko doteraz nedostalo požiadavku na jej poskytnutie. Východný roh Afriky, kde leží Somálsko, Keňa, Etiópia a Uganda, prežíva jednu z najväčších potravinových kríz vo svojej histórii. Krízu spôsobila kombinácia troch faktorov – rýchlo rastúce ceny potravín, extrémne dlhodobé suchá a pretrvávajúci ozbrojený konflikt v Somálsku.Táto situácia následne podnietila jeden z najväčších odlivov utečencov do Kene a Etiópie. Viac ako desať miliónov ľudí je vystavených vysokému riziku.
„Do konca roka sa neočakáva žiadne zlepšenie situácie, minimálne bude kríza trvať do obdobia dažďov, ktoré bude v novembri. OSN po prvý raz po 19 rokoch označila situáciu v dvoch regiónoch na juhu krajiny Somálska za hladomor,“ uviedol tlačový odbor ministerstva.
V rámci rozpočtu oficiálnej rozvojovej pomoci Slovenskej republiky na rok 2011 je na položku Humanitárna pomoc do zahraničia vyčlenených 250-tisíc eur. Do dnešného dňa sa vyčerpalo 149-tisíc eur, v prípade podpory týchto troch projektov za celkovo 60-tisíc eur bude zostatok 41-tisíc eur.