BRATISLAVA 17. júna (WEBNOVINY) – Poslanci Národnej rady SR budú dnes o dvanástej voliť generálneho prokurátora tajne. Ako uviedol predseda NR SR Richard Sulík, tajná voľba je vyhovením „čudnému rozhodnutiu Ústavného súdu SR“. Hlasovacie lístky budú poslanci prvýkrát dávať do obálok, preto poslanci pred voľbou budú hlasovať o zmene volebného poriadku. Podľa Sulíka to zabezpečí tajnú voľbu. Zdôraznil, že taký spôsob utajenia parlament ešte nezažil. „Budú obálky a prvýkrát v histórii bude tajná voľba skutočne tajná a vďaka tomu budú môcť poslanci Smeru hlasovať naozaj slobodne a nie ako vodca prikáže,“ uviedol Sulík.
Sulík verí, že koaličný kandidát Jozef Čentéš bude v piatok zvolený za generálneho prokurátora. Zdôraznil, že nikto nebude vedieť, koho hlasy Čentéš získal. Na hlasovacích lístkoch bude len pečiatka vyrobená na tento účel a jeho podpis.
Ústavný súd podľa Sulíka plní politické objednávky
Pokiaľ rozhodnutie Ústavného súdu SR nevyjde v Zbierke zákonov, nie je podľa Sulíka pre NR SR záväzné, na druhej strane parlament rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu SR, preto poslanci budú voliť tajne. Predsedníčka Ústavného súduSR pri konzultácii podľa neho povedala, že s tajnou voľbou nemá problém. Ústavný súd podľa Sulíka svojím rozhodnutím dokázal, že nie je nezávislý a plní politické objednávky. Upozornil, že tajným hlasovaním poslanca sa stráca zmysel zastupiteľskej demokracie. Volič podľa neho musí vedieť a má právo vedieť, ako hlasujú poslanci.
Ústavný súd SR pod vedením predsedníčky Ivetty Macejkovej v stredu rozhodol, že prijíma na ďalšie konanie návrh zastupujúceho generálneho prokurátora Ladislava Tichého, ktorým napadol verejnú voľbu generálneho prokurátora. Plénum súčasne pozastavilo účinnosť napadnutých ustanovení. NR SR bude v tomto smere zastupovať Ján Drgonec.
Predsedníčka ÚS SR odmieta Sulíkove vyjadrenia
Je pravdou, že predseda Sulík sa u Ivetty Macejkovej informoval o výsledku rozhodovania vo veci návrhu prvého námestníka generálneho prokurátora na začatie konania o súlade niektorých ustanovení novely rokovacieho poriadku Národnej rady SR s Ústavou Slovenskej republiky. Je pravdou, že predsedníčka Ústavného súdu SR informovala predsedu Národnej rady SR Richarda Sulíka o obsahu uznesenia pléna Ústavného súdu SR, ktoré bolo v ten deň aj zverejnené na internetovej stránke ÚS SR.Avšak nie je pravdou, že by s ním konzultovala postup tajnej voľby generálneho prokurátora, ktorá sa má uskutočniť v Národnej rade SR v piatok 17. júna alebo mu dávala akékoľvek odporúčania v tejto veci. Práve naopak, navrhla predsedovi parlamentu, aby počkal na písomné vyhotovenie celého uznesenia vrátane odôvodnenia, ktoré by malo byť k dispozícii v utorok 21. júna.
Macejková odmieta vyjadrenie predsedu Národnej rady SR, že „ústavný súd svojím rozhodnutím dokázal, že nie je nezávislý a plní politické objednávky.“ Vníma ich ako vyjadrenia politika a predsedu politickej strany a nie ako predsedu Národnej rady Slovenskej republiky, ktorý by mal vedieť, aké je postavenie Ústavného súdu Slovenskej republiky a mal by rovnako vedieť, že prijaté rozhodnutia ústavného súdu treba rešpektovať, a nie takto nešťastne a nevhodne ich komentovať a tým znevažovať postavenie samotného ústavného súdu.
História voľby generálneho prokurátora
Na post generálneho prokurátora kandiduje koalíciou zvolený Jozef Čentéš a opozičný kandidát Dobroslav Trnka. Na zmene voľby na verejnú sa koalícia dohodla vlani, keď sa ukázalo, že niekoľkí vládni poslanci v tajnej voľbe napriek dohode hlasovali za opozičného kandidáta Dobroslava Trnku. Na ústavnom súde však zmenu voľby na verejnú napadol zastupujúci generálny prokurátor Ladislav Tichý. Myslí si, že pravidlá by sa nemali meniť v priebehu voľby a verejná voľba znemožňuje slobodný výkon poslaneckého mandátu. Čentéš v máji z opakovanej tajnej voľby odstúpil, pretože nechcel byť súčasťou voľby, ktorá je sprevádzaná podozreniami z korupcie a podplácania. Opozícia trvá na tajnej voľbe a tvrdí, že koalícia má v parlamente väčšinu len vtedy, keď sa volí verejne a preto sa pri voľbe musia provládni poslanci navzájom kontrolovať.