BRATISLAVA 27. júna (WEBNOVINY) – Pri rozhodovaní o navýšení podielu Slovenska v prvom eurovale na jeseň tohto roku môže podľa predsedu Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Petra Mihóka nastať dosť kritická situácia. Poukazuje na to podľa jeho slov nejednoznačná podpora jednotlivých strán navýšeniu garancií v pôvodnom eurovale. „Dostaneme sa do vážnych problémov, pretože je veľmi zlé, keď na jednej strane vládni predstavitelia, či minister financií alebo aj samotná premiérka na summitoch deklarujú, že áno, Slovensko nebude blokovať, na druhej strane nemajú zabezpečenú ani podporu v rámci koalície,“ uviedol v pondelok Mihók.
Problém celého eurovalu na Slovensku je podľa predsedu SOPK v tom, že sa posudzuje skôr z vnútropolitického ako európskeho pohľadu. „Dominanciou diskusie na Slovensku nie je naša európska politika, ale je naša domáca politika a preferencie, budúce voľby a všetko ostatné,“ konštatuje Mihók. Komora pritom predbežne podporuje účasť Slovenska v novom Európskom stabilizačnom mechanizme (ESM), avšak presadzuje systémové riešenie problémov. „Áno, avšak pokiaľ sa neurobia systémové opatrenia, tak vlastne to k ničomu nevedie,“ tlmočil v pondelok stanovisko komory Mihók.
Radičová: Slovensko nebude blokovať vytvorenie ESM
Otváranie otázok o navyšovaní prvého eurovalu nie je podľa minulotýždňového vyjadrenia premiérky Ivety Radičovej v súčasnosti na mieste. Premiérka tvrdí, že rámcová zmluva o Európskom finančnom stabilizačnom nástroji (EFSF) bola v slovenskom parlamente schválená naprieč celým politickým spektrom, Slovensko tak má navýšením záruk v eurovale len naplniť svoj záväzok. Premiérka zároveň uviedla, že Slovensko nebude blokovať vytvorenie ESM. Proti navýšeniu pôvodného eurovalu ako aj účasti Slovenska v novom eurovale je však koaličná SaS. Jej predstavitelia opakovane potvrdili, že strana tieto kroky v parlamente nepodporí.
V prípade, že svoje vyhlásenia zástupcovia liberálov podporia aj činmi, bez hlasov opozičného Smeru-SD sa navýšenie eurovalu odsúhlasiť v parlamente nepodarí. Opozičný Smer-SD už deklaroval, že očakáva jednomyseľnú podporu eurovalu od vládnych strán. „Bol by to úžasný krok, keby Smer dokázal prekročiť vlastný tieň a bez ohľadu na to, ako skončí dohadovanie v rámci koaličných strán povedal, pre nás je to principiálna otázka a my ju podporíme ,“ konštatuje Mihók.
Slovensko by podľa predsedu SOPK malo rokovať aj na bilaterálnej úrovni, a to hlavne s veľkými krajinami a objasňovať pozíciu krajiny a aj podmienky možnej zmeny stanoviska. Zásadným problémom spoločnej európskej meny v súčasnosti je podľa Mihóka to, že euro sa momentálne neopiera o nič. „Opiera sa o vývoj na finančných trhoch, opiera sa o názory ratingových agentúr a špekulantov,“ myslí si Mihók. Jedinou oporou pritom v histórii eura boli maastrichtské kritéria a následne Pakt stability a rastu, ktorý však podľa Mihóka rešpektuje už len Luxembursko a všetkých ostatných 16 krajín eurozóny ho porušuje.
Vznik ESM ako aj navýšenie prvého eurovalu odsúhlasila vláda Ivety Radičovej v polovici minulého týždňa. Proti však boli štyria ministri za SaS a minister vnútra. Slovenský parlament by mal podľa slov ministra financií Ivana Mikloša rozhodovať o navýšení prvého eurovalu do konca tohto roka a o vzniku nového permanentného mechanizmu by mala NR SR rozhodovať do konca budúceho roka.
Vláda nenaplnila očakávania podnikateľov, tvrdí SOPK
Vláda Ivety Radičovej sa počas prvého roka svojho mandátu sústredila skôr na riešenie nahromadených problémov ako na reformné kroky. Konštatuje to Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK), podľa ktorej vláda doteraz nenaplnila očakávania podnikateľskej sféry. „Podnikateľská sféra jednoznačne očakávala, že vláda bude ráznejšie vytvárať motivačné podnikateľské prostredie, že v oblasti verejných financií budú uplatnené výraznejšie úsporné opatrenia a že sa urýchlia reformy v školstve, súdnictve a zdravotníctve,“ vyhlásil v pondelok na tlačovej besede predseda komory Peter Mihók.
Vláda by pritom v ďalších rokoch svojho pôsobenia mala podľa SOPK zadefinovať napríklad v oblasti reformy dôchodkového systému v určitej perspektíve vek odchodu do dôchodku, skončiť diskusiu k druhému pilieru dôchodkového systému a stabilizovať systém vo väzbe na jeho dlhodobú udržateľnosť. SOPK rovnako podporuje prijatie ústavného zákona o fiškálnej zodpovednosti. Ten by mal sprísnením národného fiškálneho rámca v dlhodobom horizonte zabezpečiť zodpovednosť voči budúcim generáciám. „Okrem deklarovaných zásad v návrhu odporúčame zvýšiť kontrolnú činnosť v hospodárení samosprávnych orgánov VÚC, miest a obcí, doriešiť otázku a úroveň nominovania zamestnancov štátnej a verejnej správy politickými stranami a doriešiť transparentnosť financovania strán,“ uvádza komora.
V rámci návrhu reformy daňovo – odvodového systému SOPK odporúča najmä znížiť odvodové zaťaženie a nezvyšovať dane. „Plne podporujeme vytvorenie jednej inštitúcie pre výber daní a odvodov,“ konštatuje Mihók. Vláda by podľa jeho slov mala namiesto zvyšovania daní riešiť skôr problém s obchádzaním povinnosti platiť dane. „Skôr ísť po tom, aby sme nemali vysoké daňové úniky,“ odporúča Mihók. Komora podporuje aj navrhované zmeny v Zákonníku práce, a to tie, ktoré vedú k zvýšeniu flexibility na trhu práce a k efektívnejšiemu reagovaniu na vývoj na domácom a zahraničných trhoch.
Slovenská obchodná a priemyselná komora eviduje viac ako 1 100 členov. Komora má zastúpenie aj v medzinárodných komorách, a to v Medzinárodnej obchodnej komore, Eurochambres a v Európskej asociácii obchodných a priemyselných komôr. Od roku 2008 má SOPK zastúpenie aj v Európskom parlamente podnikov.