BRATISLAVA 25. apríla (WBN/PR) – Štvrtý štvrtok v štvrtom mesiaci sa neformálne označuje ako medzinárodný deň žien v IT. Lídri IT biznisu organizujú podujatia, aby ukázali možnosti v odvetviach budúcnosti a posmelili dievčatá k štúdiu informatiky.
Vo štvrtok 25. apríla Cisco hostilo v takmer 80 pobočkách po celom svete vyše 2 500 dievčat. Stretli sa s úspešnými ženami IT priemyslu, aby videli ako byť úspešná. „Ženy majú absolútne rovnaké predpoklady na úspech v IT biznise ako muži, navyše k výzvam pristupujú kreatívnejšie a s vyššou mierou empatie,“ hovorí Marcel Rebroš, generálny riaditeľ Cisco Slovakia. „Ženské myslenie je jednoznačne prínosom pre technologické odvetvia.“ A tak v Bratislave diskutovalo cez Tele Presence vyše 30 gymnazistiek vo veku pätnásť až sedemnásť rokov s rovesníčkami z trinástich krajín z celého sveta. Dievčatá aktívne diskutovali o realite vo svete IT aj s úspešnými ženami zo slovenského IT biznisu.
Ženy v IT chýbajú
IT sektor v Európskej únii zamestnáva 6,67 milióna ľudí, čo je 3,1 percenta celkového počtu zamestnancov. Neobsadených je približne 255 000 pracovných miest, pričom do roku 2015 by sa toto číslo malo v závislosti na vývoji HDP zvýšiť na 400 000 až 860 000. Podľa prognóz význam IT znalostí prudko porastie. Najväčší záujem je o expertov na počítačovú bezpečnosť a Data Mining. Analytická spoločnosť IDC očakáva, že do roku 2015 si 90 percent pracovných pozícií vo všetkých odvetviach bude vyžadovať technické zručnosti, pričom takmer na všetkých miestach bude treba vedieť ovládať infokomunikačné technológie. V štátoch OECD ženy tvoria ani nie pätinu IT špecialistov. Ženy chýbajú aj vo vrcholovom manažmente firiem. Pritom z prieskumov analytickej spoločnosti Mc Kinsey vyplýva, že firmy s vyrovnaným počtom žien vo vedení sú ekonomicky úspešnejšie.
Predsudky a slabá informovanosť
Bratislavskí organizátori iniciovali diskusiu o uplatnení dievčat a žien v IT sektore cez životné skúsenosti a príklady. „Sheryl Sandbergová, prevádzková riaditeľka Facebook-u alebo Marissa Mayer z Yahoo sú vplyvné a úspešné a predstavujú manažérsku generáciu tretieho tisícročia,“ dodáva Marcel Rebroš. Napriek vysokému platovému ohodnoteniu a príležitostiam v IT veľa dievčat ani neuvažuje o možnosti pracovať v tejto oblasti. Dôvodom sú predsudky a častokrát sociálne prostredie, ktoré má od dievčat iné očakávania ako od ich chlapčenských rovesníkov. Prispieva aj nedostatočná informovanosť študentiek, učiteľov i rodičov. Postupujúca informatizácia procesov v biznise a verejnej správe však vytvára nové pracovné príležitosti. Práve Cisco má viac ako 15-ročné skúsenosti v príprave odborníkov v oblasti počítačových sietí. Program sieťových akadémií je otvorený na 68 školách na Slovensku a je ideálnym štartom pre študentky, ktoré sa rozhodnú vzdelávať sa v oblasti počítačových sietí.
Z výsledkov dotazníka, ktoré vyplnili bratislavské dievčatá v závere diskusie, vyplýva, že až 75 percent z nich si vie predstaviť, že by segmente IT pracovalo. Deväť z desiatich uviedlo, že povolania v oblasti vedy a technológií považujú za rozmanité a s veľkou možnosťou kariérneho rozvoja. Cisco je presvedčené, že ak budú dievčatá lepšie informované a zbavia sa vžitých predsudkov, budú vo väčšom počte ochotné zviazať svoju budúcnosť s infokomunikačnými technológiami.