BRATISLAVA 19. apríla (WEBNOVINY) – Ak budúce mamičky držia počas tehotenstva diétu, môže sa zmeniť DNA plodu a zvýšiť tak riziko obezity, srdcových chorôb a cukrovky v budúcom živote dieťaťa. Vyplýva to z výskumu medzinárodného tímu vedcov. Podľa odborníkov štúdia poskytuje prvý vedecký dôkaz spájajúci stravovanie tehotných žien s detskou obezitou a následným významným vplyvom na zdravie verejnosti.
„Toto je veľký objav, pretože nám po prvý raz dáva potenciál pre vypracovanie optimálneho stravovacieho programu, podľa ktorého by sa mala matka stravovať,“ uviedol pre tlačovú agentúru AFP profesor Peter Gluckman z Liggins Institute na Auckland University. „Tento stravovací program bude pravdepodobne u každej matky iný, ale môže byť hlavným nástrojom v boji proti epidémii obezity,“ doplnil.
Podľa výskumu, ktorý uskutočnili vedci z Veľkej Británie, Nového Zélandu a Singapuru, to, čo matka konzumuje počas tehotenstva, môže zmeniť funkciu DNA jej nenarodeného dieťa prostredníctvom procesu, ktorý sa nazýva epigenetická zmena. U detí s vysokým stupňom epigenetickej zmeny sa často vyvinie metabolizmus, ktorý „ukladá viac tuku“ a dieťa sa stáva obéznym, zistili odborníci.
Tieto deti sú vo veku šesť až deväť rokov v priemere o tri kilogramy ťažšie ako ich rovesníci, povedal Gluckman. „V tomto veku je to veľmi veľa navyše,“ povedal vedec s tým, že nadbytočný tuk u nich často zostáva do dospelosti, čím sa u nich zvyšuje šanca, že budú trpieť cukrovkou a srdcovými chorobami.
Výskumníci použili tkanivo z pupočnej šnúry na zmeranie hodnôt epigenetickej zmeny v prípade 300 detí. Potom skúmali, či táto zmena súvisí s ich hmotnosťou vo veku od šiestich do deviatich rokov. „Súvislosť bola veľmi výrazná, najprv sme tomu ani neverili, tak sme testy znova a znova zopakovali,“ povedal Gluckman. Výsledkom ich skúmania je aj zistenie, že tento efekt nijak nesúvisí s hmotnosťou matky či dieťaťa pri jeho narodení.
Podvýživené embryo
Znamená to, že štíhla matka mohla porodiť malé dieťa, ktoré sa neskôr stalo obéznym následkom diéty, ktorú jeho matka držala, keď bolo dieťa ešte v jej maternici. Podľa Gluckmana hodnoty epigenetickej zmeny pravdepodobne súvisia s diétou založenou na nízkom príjme uhľohydrátov počas prvých troch mesiacov tehotenstva. Ako však dodáva, ide o predbežné závery, pre ktorých definitívne potvrdenie je ešte potrebný ďalší výskum.
Jednou z teórií, ktorá by tento efekt mohla vysvetliť je, že vyvíjajúce sa embryo, ktoré nedostáva dostatočné množstvo uhľohydrátov – predstavujúcich pre telo prísun energie – sa pripravuje na prostredie s ochudobneným príjmom týchto látok, a tak prispôsobí podľa toho svoj metabolizmus. Znamená to, že bude ukladať viac tukov, ktoré je možné využiť ako zdroje energie v prípade nedostatku potravy.
Podľa Gluckmana štúdia, ktorej výsledky budúci týždeň zverejní magazín Diabetes, poukazuje na to, že úrady bojujúce s rastúcim počtom prípadov obezity v spoločnosti, by sa nemali zameriavať iba na pomoc dospelým ľuďom s nadváhou, ale aj na zdravie budúcich mamičiek.