Detský účet by nemal slúžiť rodičom na úhradu bežných výdavkov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
64676.jpg
Foto: Shopify

k rodič zriadi svojmu dieťaťu detský účet, všetky financie na tomto účte sa automaticky stávajú majetkom potomka. Rodič by z detského účtu nemal financovať svoje bežné výdavky. BANKY.sk zisťovali, aké transakcie môže rodič vykonávať z detského účtu.

Povolené transakcie

Rodič na detskom účte môže robiť osobne alebo cez digitálne bankovníctvo skoro všetky bežné transakcie. To znamená, že môže realizovať prevody z účtu na iné účty v rámci povolených limitov. V prípade, že rodič má vydanú platobnú kartu k detskému účtu, môže realizovať aj platby v obchode. Ale neplatí to u všetkých bánk rovnako. Zákonný zástupca môže robiť prevody podľa svojho uváženia. V tomto smere obmedziť disponovanie môže len súd,” vysvetľuje Dominik Miša, hovorca VÚB.

Rodič teda môže z detského účtu uhradiť napríklad výdavky spojené s výchovou a zdravím dieťaťa, napríklad letný tábor alebo zubný strojček. K výberu peňazí potrebuje len občiansky preukaz.

Niektoré banky obmedzujú výšku prevodov. Napríklad v UniCredit Bank má rodič aktívny prístup do elektronického bankovníctva s maximálnym denným limitom 200 eur. „Ak chcú rodičia robiť prevody vo vyššej sume, je potrebné zájsť na pobočku a platí, že je potrebné podpísať prevod,” dodáva Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit Bank.

Prísnejšia je aj Slovenská sporiteľňa. Z detského účtu nemôže zákonný zástupca (rodič) robiť prevody na svoj či cudzí účet. „Na základe obchodných podmienok a technického nastavenia produktu môže s prostriedkami na detskom účte nakladať iba maloletý a to iba svojou platobnou kartou v limitoch, ktoré môže manažovať jeho zákonný zástupca,” vysvetľuje hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.

Účet v inej banke neprekáža

V prípade, ak dieťa má účet v inej banke ako rodič, je narábanie s jeho peniazmi trochu komplikovanejšie, ale nie nemožné.

Napríklad v Tatra banke môže mať rodič k detskému účtu aktívny prístup cez digitálne bankovníctvo aj v prípade, že sám účet v tejto banke nemá.

Dieťa môže mať aktivovanú detskú mobilnú aplikáciu a samo môže realizovať platby na, či zo sporenia na účet. V prípade, že má vydanú aj platobnú kartu k účtu, vie si ju zablokovať a zobraziť si svoj PIN ku karte, ak ho zabudne. Dieťaťu nastavuje limity rodič podľa vlastného uváženia, povoľuje alebo nepovoľuje mu službu internetovej platby kartou a môže si nastaviť bezplatné push notifikácie o každom pohybe na účte dieťaťa,” opisuje práva rodiča Simona Miklošovičová, hovorkyňa Tatra banky. Hoci sa dieťa do svojej bankovej aplikácie prihlasuje vlastným PIN kódom, rodič má nad účtom a realizovanými úkonmi kontrolu cez svoju vlastnú aplikáciu.

Zneužitie je zriedkavé

Detský účet by nemal slúžiť rodičom ako peňaženka, z ktorej platia svoje bežné výdavky. V praxi sa to niekedy deje.

Niekedy sa stáva, že rodič na detský účet pošle peniaze, aby ich „skryl“ pred exekútorom. Potom na ich výber používa platobnú kartu alebo platí rovno detskou kartou v obchode.

Banky nevylučujú, že rodič takýmto spôsobom môže zneužiť detský účet, aby sa vyhol exekúcii. „Účet maloletého nepostihuje exekúcia, ktorá je vedená na rodiča. To však nič nemení na tom, že prípadné vyhýbanie sa exekúcii môže mať charakter protiprávneho konania,” dodáva Miklošovičová. Ide napríklad o poškodzovanie veriteľov či marenie exekúcie.

UniCredit Bank ani VÚB nekontrolujú na čo rodič finance použije, okrem zákonných povinností. „Štandardne neskúmame prevod, ak nejaví určité znaky, ktoré vyhodnotíme ako neštandardné,” dodáva Miša.

Za neštandardné môže banka vyhodnotiť viacero malých platieb za sebou alebo platby na netradičnom mieste, napríklad v zahraničí. Transakcie sa zvyčajne preverujú z pohľadu zneužitia ako pranie špinavých peňazí a nie čo sa týka veku. Podozrivé môžu byť aj platby za online hazard.

Na druhej strane peniaze na detskom účte by mohli v istých prípadoch podliehať exekúcii. Prípady sa posudzujú individuálne, nerobí to však banka, ale exekútor.

Sporenie a finančná gramotnosť

Detský účet prispieva aj k zvyšovaniu finančnej gramotnosti a umožňuje praktické využitie v bežnom živote dieťaťa. Vlastné konto pomáha deťom pochopiť hodnotu peňazí a plánovať si svoje výdavky. „Vlastný účet podporuje samostatnosť, zodpovednosť a disciplínu u detí – napríklad práve tým, že si stanovia vlastný sporiaci cieľ, ktorý sa snažia naplniť,” dodáva Miklošovičová.

Čo môže rodič robiť bez súhlasu súdu na detskom účte

  • zriadenie bežného účtu
  • informuje sa o všetkých produktoch vedených na dieťa
  • prevod prostriedkov z účtu na iný produkt v jeho či inej banke (nie v každej banke to platí rovnako)

Nad rámec bežných transakcií môže banka rodičovi povoliť nakladanie s financiami dieťaťa aj vtedy ak:

  • ide o štúdium, nadobudnutie majetku, ale aj na rodinnú dovolenku alebo tábor pre maloletého
  • nie sú vážne nezhody medzi rodičmi dieťaťa
  • dodá čestné vyhlásenie, že požadované nakladanie s peniazmi je v záujme maloletého. To musia podpísať obaja rodičia.
  • pri dieťati vo veku 16 rokov, popri čestnom vyhlásení rodičov musí súhlas podpísať aj dieťa

Zdroj: VÚB, Slovenská sporiteľňa, UniCredit banka

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať