BRATISLAVA 27. júla (WEBNOVINY) – Bábätká zahŕňané pozornosťou matiek vyrastú v pokojných a vyrovnaných ľudí, ktorí tak ľahko nepodľahnú stresu. Z najnovšej štúdie vyplynulo, že blízke puto medzi matkami a deťmi ich robí odolnejšími voči problémom a starostiam v dospelosti. Odborníci pozorovali asi 500 ľudí z Rhode Islandu v detstve aj v dospelosti. Experti však varujú, že matky musia vedieť, kedy prestať. Prehnaná starostlivosť môže byť rušivá a nepríjemná najmä vtedy, keď sú deti staršie.
Psychológovia hodnotili, ako sa matky dokážu vyrovnať s emóciami a potrebami osemmesačných detí a hodnotili stupeň pozornosti, akú svojim ratolestiam venujú. O tridsať rokov neskôr výskumníci deti vystopovali a požiadali ich, aby pokračovali v zavŕšení štúdie. Tí potom odpovedali na otázky týkajúce sa ich pocitov, správania sa v rôznych životných situáciách, ale aj ich vzťahov s matkami. Celkové vyhodnotenie ukázalo, že ľudia, ktorých v detstve matky zahŕňali pozornosťou a láskou, sa v dospelosti dokázali lepšie vyrovnať s rôznymi druhmi úzkostí, stresu a strachu.
„To, čo naozaj chcete, je vnímavosť a pozornosť, matku, ktorá je so svojím dieťaťom spojená. Deti sa nerodia na to, aby vedeli, ako regulovať emócie. Musia sa naučiť bojovať proti stresu, byť pokojné a príjemné. Vnímavá matka rozpozná náznaky, kedy má dieťa dosť. Vnímavá matka bude vedieť, kedy sa s dieťaťom maznať a kedy s tým prestať. Taká matka povie, ‚si veľké 12-ročné dievča a myslím si, že ti bude nepríjemné, ak ťa budem bozkávať a objímať, ako keď si bola malá,‘ a vôbec sa preto nebude trápiť,“ uviedla psychologička, spisovateľka a vychovávateľka Terri Apter, ktorá študuje vplyv vzťahov matiek a ich detí na neskorší vývoj dieťaťa.
Informácie zverejnila webová stránka news.bbc.co.uk.
SITA