Deti, ktoré vyrastali v jednorodičovských domácnostiach, majú v dospelosti problém založiť si rodinu – VIDEO

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Eva Marková
Eva Marková, zakladateľka neziskovej organizácie Jeden rodič, počas rozhovoru pre agentúru SITA. Foto: SITA.
Tento článok pre vás načítala AI.

Deti, ktoré vyrastali v jednorodičovských domácnostiach, majú v dospelosti problém založiť si rodinu. V rozhovore tlačovej agentúry SITA to potvrdila zakladateľka neziskovej organizácie Jeden Rodič, Eva Marková.

Podľa jej slov deťom vyrastajúcim v jednorodičovských rodinách chýbajú zdravé vzory, ako to má vo fungujúcej rodine vyzerať. Nevidia, že do komunikácie, ako aj do výchovy vstupuje otec aj mama, a že rodina drží spolu.

Problémy s komunikáciou

„Tie deti nevedia, ako si majú založiť rodiny, ako si majú zakladať dobré vzťahy, ako majú vydržať v tých vzťahoch, čiže potom to vzniká generačne. Aj nám sa deje, že veľmi veľa ľudí, ktorých máme u nás registrovaných alebo ktorí nás žiadajú o pomoc, tak sú ľudia, kde už je to tá druhá generácia, že mama alebo otec žili sami a im sa to rovnako zopakovalo,” prezradila Eva Marková na základe svojich skúsenosti z práce s jednorodičovskými domácnosťami.

Dodala, že deti z jednorodičovských rodín majú problém s komunikáciou a riešením životných problémov.

Deti preberajú vzorce po svojich rodičoch

Eva Marková v rozhovore SITA zdôraznila, že deti preberajú vzorce správania po svojich rodičoch, ktoré sa im ukladajú hlboko do ich podvedomia a následne opakujú správanie svojich rodičov. Aký dopad bude mať vyrastanie v jednorodičovskej domácnosti na dieťa, záleží od toho, ako k celej situácií jednorodič pristupuje.

>>> Celý rozhovor s Evou Markovou

„Či v podstate ostane uväznený v takej tej pozícií obete, že mne bolo ublížené a opakovane sa sťažuje, alebo myslí negatívne, a priťahuje si ešte potom väčšie nešťastia alebo problémy, ktoré keď prinesie domov a akúkoľvek náladu má, tak to dieťa to cíti,” upozornila zakladateľka organizácie Jeden rodič.

Dieťa si to od rodiča prevezme do svojho dospelého života, a častokrát ani nevie, prečo tak koná. No Marková pripomína, že koná tak, pretožeto videlo ako dieťa u svojich starých rodičov alebo u svojho rodiča.

Chcú zažiť zmenu

Cesta záchrany existuje, no dieťa musí chcieť zmenu vo svojom živote a musí samé na sebe začať pracovať. Ako uviedla Marková, opakovaným sťažovaním sa situácia nevyrieši. Deti vyrastajúce v jednorodičovských domácnostiach chcú podľa jej slov zažiť zmenu a chcú žiť úplne inak. Nechcú sa stretávať s alkoholikmi alebo nechcú žiť v chudobe.

„Preto by som chcela aj tie deti, keď sú už tínedžeri alebo mladí, povzbudiť v tom, že teraz je toľko príležitostí a možností v rámci Slovenska, aj Európy, aj celého sveta, že treba sa rozhodnúť, ísť do sveta a zažiť niečo nové, a pokúsiť sa žiť inak, lepšie ako vaši rodičia,” uviedla Eva Marková.

Trauma z detstva zanecháva znaky na mozgu

Trauma z detstva sa prejavuje nielen na vývine dieťaťa, ale zanecháva aj znaky na mozgu dieťaťa. Podľa Markovej na mozgu ostáva priestor na vytvorenie si nových návykov, kedy negatívne skúsenosti a emócie dokážeme prepísať na pozitívne.

„Volá sa to mindplaying, a musíte odsledovať to, čo vám tá myseľ ponúka, že zase to bude celé zlé, alebo sa vám to už konečne podarí prekonať,”  dodala na záver Eva Marková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva Marková
Firmy a inštitúcie Jeden rodič