BRATISLAVA 14. augusta (WEBNOVINY) – Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) pripravila pre verejnosť tzv. Desatoro na leto – voda, stromy-papier, príroda a zvieratá, ktoré sú ekotipmi na každý deň. Informuje o tom na svojej internetovej stránke www.sazp.sk.
Sprchovanie namiesto vane plnej vody
Ľudia by sa mali namiesto kúpania radšej osprchovať. Ak si namiesto vane plnej vody dajú sprchu, nielenže ušetria veľké množstvo vody, ale aj spotrebu elektriny na ohrev, ktorú tým švornásobne znížia.
„Pri varení by mali spotrebovať len nevyhnutné množstvo vody,“ informuje agentúra.
Zdroje pitnej vody na zemi sú veľmi obmedzené, z celkového množstva vody na našej planéte tvorí sladká voda len 2,5 percenta, z čoho je nám dostupných len 0,3 percenta.
Ďalším typom je zachytávanie dažďovej vody. Ak ňou budú zalievať, spotreba pitnej vody klesne až na polovicu.
Na hlavu úradníka pripadá 75 kg papiera
V práci by sa ľudia mali snažiť neplytvať papierom, pretože osoba zamestnaná v administratíve spotrebuje ročne približne 75 kilogramov papiera.
Lepšie je podľa Slovenskej agentúry životného prostredia používať recyklovaný papier. „Na výrobu jednej tony stopercentne recyklovaného papiera je potrebné vytriediť 1,3 tony použitého papiera,“ uvádza SAŽP s dodatkom, že papier môže byť recyklovaný šesť až osemkrát.
Vyvarovať sa pesticídom
Kúriť by mali ľudia zásadne suchým drevom. Pri pálení vlhkého dreva sa totiž zanáša komín a výhrevnosť sa znižuje. Chránim stromy je preto ďalší z ekotipov SAŽP. Lesy pokrývajú 30 percent zemského povrchu a ich ochrana je vecou každého z nás.
Každý by sa mal takisto vyhýbať pesticídom. „Sú to látky určené na ochranu rastlín, pričom však väčšina z nich obsahuje škodlivé chemikálie a prírodu skôr ohrozuje,“ informuje stránka.
Ľudia by mali tiež kupovať fair trade výrobky, ktorých cieľom je zaistiť väčšiu spravodlivosť v celosvetovom obchode.
Posledným krokom a ekotipom je ochrana motýľov, ropúch, červíkov, netopierov, ježkov, lastovičiek a iných vtákov, ako aj včiel a iných živočíchov. „Každý by mal podporovať chránené územia a aktívne sa podieľať na ochrane životného prostredia,“ uzatvára na svojej stránke Slovenská agentúra životného prostredia.