De Maiziére sa postavil Merkelovej, utečencov chce vracať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Utečenci na Chorvátsko Srbských hraniciach
Utečenecká situácia na hraničných priechodoch medzi Chorvátskom a Srbskom. Foto: SITA/AP

LIPSKO 21. septembra (WebNoviny.sk) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyzvala v nedeľu partnerov v Európskej únii, aby v otázke utečencov prijali spoločnú zodpovednosť. Zároveň vyjadrila nádej, že na utorňajšom zasadnutí ministrov vnútra EÚ a stredajšom mimoriadnom summite dvadsaťosmičky sa dosiahne pokrok, ktorý ľuďom ukáže, že Európa sa zhostí tejto zodpovednosti spoločne.

„Nemecko je ochotné pomôcť. Nie je to však len výzva pre Nemecko, ale pre celú Európu,“ povedala Merkelová v Lipsku pred delegátmi zjazdu odborového zväzu Verdi. „Sme Európska únia, ktorá zastupuje rovnaké hodnoty, ktorá má spoločnú azylovú politiku a ktorá sa zasadila za otvorené hranice medzi členskými štátmi,“ dodala kancelárka.

To však tiež znamená, že „Európa musí teraz konať spoločne a spoločne musí niesť zodpovednosť“. „Nemecko nemôže túto úlohu zvládnuť samé,“ vyhlásila Merkelová. Šéfka nemeckej vlády tiež varovala, že Nemecko nemôže uprednostniť tých, ktorí utiekli pred vojnou alebo prenasledovaním pred ľuďmi migrujúcimi z ekonomických dôvodov.„Sme veľká krajina. Sme silná krajina. Ale nie je realistické, aby sme dokázali vyriešiť všetky sociálne problémy sveta,“ konštatovala Merkelová.

Ministrov návrh spôsobil rozruch

V tejto súvislosti spôsobil v nemeckej vládnucej koalícii rozruch nový návrh spolkového ministra vnútra Thomasa de Maiziéra z Merkelovej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) na riešenie utečeneckej krízy. V rozhovore pre týždenník Der Spiegel minister navrhol zriadiť v EÚ veľkorysé kontingenty pre prijímanie utečencov.

Ak by sa vyčerpali, utečencov by vrátili do ich domovských krajín, kde by sa ale zabezpečilo, že tam môžu žiť bez prenasledovania. De Maiziérov návrh je však v rozpore s postojom Angely Merkelovej, ktorá len nedávno uisťovala, že „základné právo na azyl pre politicky prenasledovaných nepozná hranice; to isté platí pre utečencov prichádzajúcich k nám z pekla občianskej vojny“.

Odpor má zo strany sociálnych demokratov

Odpor vzbudil najmä v radoch koaličných sociálnych demokratov (SPD). Ich predseda a zároveň vicekancelár Sigmar Gabriel v televízii ARD povedal, že slovám De Maiziéra „nerozumie, pretože je to opak toho, čo hovorí kancelárka“. Každý, kto príde do Nemecka a požiada o azyl, potrebuje spravodlivé zaobchádzanie.

„Mám im povedať – musíte sa vrátiť do Maďarska, keď vidím, čo sa deje s utečencami v Maďarsku? Zaviesť kontingenty pre žiadateľov o azyl nie je riešením a mimochodom je to aj v rozpore s nemeckou ústavou,“ uviedol Gabriel. Podľa neho treba uskutočniť to, na čom sa koalícia písomne dohodla pred dvoma týždňami, a to vytvoriť na vonkajších hraniciach EÚ v Grécku a

Taliansku takzvané hot spoty, kde majú byť kontrolované v prípade, kde sa budú utečenci registrovať a bude sa zisťovať, či majú šancu získať azyl.

Návrh naopak podporuje CSU

Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?

Naopak, návrh De Maiziéra má podporu v menšej koaličnej strane, Kresťanskosociálnej únii (CSU), ktorá vládne v Bavorsku. Dôvodom je to, že väčšina utečencov prichádza najprv sem a medzi nimi je čoraz viac migrujúcich pracovníkov najmä z Afganistanu, Pakistanu a Bangladéši.

„Kapacita Nemecka nie je nekonečná a keď sa dosiahne limit, musí sa povedať dosť,“ povedal pre Spiegel online generálny tajomník CSU Andreas Scheuer. Podľa neho to nie je o svojvôli, ale je potrebné od samého začiatku podľa objektívnych kritérií určiť, koľko migrantov by mohlo prísť každý rok do Nemecka a Európy.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Angela MerkelováSigmar Gabriel