BRATISLAVA 10. júla (WEBNOVINY) – Vo väčšine krajín v Európe, na Blízkom východe a v Afrike sú vzťahy firiem s miestnymi daňovými orgánmi na dobrej úrovni. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Deloitte, podľa ktorého je však znepokojivá celková daňová neistota, ktorá ovplyvňuje, alebo dokonca poškodzuje takmer polovicu podnikateľov, a to najmä z dôvodu častých zmien právnych predpisov.
Pocit daňovej neistoty má pritom každý druhý opýtaný, objavuje sa však najmä v Maďarsku, Keni, Poľsku, Portugalsku a Rumunsku.
„Slovensko patrí medzi priemer, spolu s Nemeckom, či Francúzskom, kde viac ako polovica oslovených považuje daňovú neistotu za problém, ktorý negatívne dopadá na ich podnikanie,“ uvádza Deloitte v správe z prieskumu.
Najväčšiu dôveru v súvislosti s daňovou istotou prejavili Švajčiari. Až 80 percent z nich je presvedčených, že žiadna iná krajina v Európe, na Blízkom východe a v Afrike (EMEA) nemá vyššiu úroveň istoty. Hlavnou príčinou neistoty sú časté zmeny právnych predpisov, čo uviedla takmer tretina respondentov. Nasledujú príliš dlhé trvanie daňových sporov s podielom 12,4 percenta a po nich nedostatky a zmeny zásad a verejne dostupných usmernení daňových orgánov s 12,1-percentným podielom.Prieskum vzťahov medzi spoločnosťami a daňovými orgánmi realizovala spoločnosť Deloitte prvýkrát v 24 krajinách regiónu EMEA, vrátane Slovenska. Prieskum skúmal aj to, do akej miery je činnosť miestnych daňových orgánov digitalizovaná, ako vnímajú respondenti v rôznych krajinách spory s daňovými orgánmi a ako hodnotia ich postup pri rozhodovaní.
Výsledky prieskumu spoločnosti Deloitte ukazujú, že vo všeobecnosti majú spoločnosti dobré vzťahy so svojimi miestnymi daňovými orgánmi. Konkrétne 65 percent respondentov opísalo tieto vzťahy ako dobré a 27 percent ich hodnotilo ako veľmi dobré. V Rakúsku, Taliansku, Nigérii, Poľsku, Rumunsku a Rusku však viac ako 15 percent respondentov považuje svoje vzťahy za zlé alebo veľmi zlé.
„Daňovníci v krajinách EMEA uviedli, že kvalita vzťahov ich spoločnosti s miestnymi daňovými orgánmi závisí od konkrétneho oddelenia daňového orgánu, na ktoré sa musia obrátiť. Týka sa to najmä oblasti daní z príjmov právnických osôb, kde sa s ťažkosťami stretlo viac ako 21 percent respondentov,“ uvádza Deloitte.
Prieskum vzťahov spoločností s daňovými orgánmi v Európe, na Blízkom východe a v Afrike uskutočnila spoločnosť Deloitte v marci až máji tohto roku. Internetového prieskumu sa zúčastnilo celkovo 1 328 respondentov z 24 krajín. Spoločnosť Deloitte poskytuje služby v oblasti auditu, daní, poradenstva a finančného poradenstva.