Predĺženie moratória na prieskumy verejnej mienky bola prioritne aktivita poslancov strany Smer-SD, kritika premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) je preto namierená do vlastných radov. Povedal to v rozhovore pre agentúru SITA predseda Národnej rady SR a Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko.
Veto prelomili s kotlebovcami
Za novelu volebného zákona pritom dvakrát hlasovali aj poslanci SNS a Smer-SD. Veto prezidentky Zuzany Čaputovej pomohli prelomiť aj hlasy Kotlebovcov – Ľudovej strany Naše Slovensko a niekoľkých nezaradených poslancov.
Účinnosť novely medzičasom 18. decembra pozastavil Ústavný súd SR, na ktorý sa prezidentka obrátila. Pre februárové parlamentné voľby tak bude platiť pôvodné 14-dňové moratórium.
Ústavný súd rozhodol, 50-dňové moratórium neplatí pre parlamentné voľby 2020 (video)
„Novela zákona o moratóriu bola aktivita strany Smer-SD. My sme k tomu nemali výhrady, pretože aj dnes sledujeme ako prieskumy verejnej mienky ovplyvňujú správanie sa voličov. Ak teda niekto ide kritizovať, že sa prijala spomínaná novela, ako napríklad premiér Pellegrini, nech túto kritiku prednesie vo vlastnej strane,“ povedal pre SITA Danko.
Problém prieskumných agentúr
Predseda SNS podľa vlastných slov rešpektuje nedávne rozhodnutie ústavného súdu. Podľa neho je dôležitejšie, že sa o probléme prieskumných agentúr rozpráva. „Každý deň sú tu pomaly iné čísla. Niektoré agentúry namerajú až 80 percentnú volebnú účasť, čo je v praxi pri voľbách absolútne nereálne,“ dodal.
Cirkus s moratóriom sa zatiaľ skončil, zakročil ústavný súd
Pozmeňujúci návrh koaličných poslancov za Smer-SD k predmetnej novele schválil parlament 28. októbra. Po prelomení veta prezidentky z 28. novembra sa Čaputová obrátila na Ústavný súd SR.
Požiadala tiež o pozastavenie jej účinnosti. V podaní argumentovala okrem iného rozporom so slobodou prejavu, ochranou politickej súťaže a možným nenapraviteľným zásahom do demokratického charakteru štátu.