Ďalšia luxusná značka končí s kožušinami, na slovenských farmách sú týrané tisíce zvierat

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Facebook.com/HumánnyPokrok

BRATISLAVA 23. mája (Webnoviny) – Jedna z najväčších módnych značiek Prada oznámila, že končí s kožušinovým tovarom zo zvierat. Firmu presvedčili tisíce mailov z celého sveta vrátane Slovenska a tiež medzinárodná kampaň v rámci Fur Free Alliance. Informovalo o tom združenie Humánny pokrok.

Prada Group sa tak spolu so svojimi ďalšími značkami Miu Miu, Church’s a Car Shoe pridala k svetovým lídrom v módnom priemysle, ktorí sa zaviazali skončiť s používaním pravých kožušín. Koniec krutému týraniu vyhlásili aj značky Gucci, Versace, Armani, Jean Paul Gaultier či Burberry.

PRE JEDEN KOŽUCH MUSIA TRPIEŤ DESIATKY ZVIERAT

Kožušinový priemysel je mimoriadne krutý. Kvôli kožuchom, golierom či brmbolcov na čiapkach sa chová a zabíja ročne na celom svete 100 miliónov zvierat. Zvieratá sú celý život v miniatúrnych klietkach, na pletive bez pevnej podlahy. Sú vystavované mrazom bez možnosti úkrytu, aby im narástla čo najdlhšia a najhustejšia srsť. Potom zvieratá usmrcujú čo najlacnejším spôsobom, ktorý nie je vždy spoľahlivý – elektrinou, plynom alebo zlomením väzu. Stáva sa, že zviera sa z omráčenia preberie a potom je sťahované z kože zaživa.

Na výrobu jedného kožucha je potrebné usmrtiť a skožkovať napríklad 65 noriek, 130 činčíl, 10 jazvecov, 60 zajacov, 14 vydier, 11 strieborných líšok, 100 veveričiek, 9 bobrov, 15 rysov alebo 125 hranostajov.

Na Slovensku vzrástol počet kožušinových fariem zo 6 na 11. Jedna je napríklad v Príbovciach pri Martine, kde chovajú 4 až 5-tisíc norkov. Ako to na takej farme vyzerá si môžete pozrieť TU. Najčastejšie sa u nás z kože sťahujú aj králiky, líšky a činčily.

KRAJINY, KDE MAJÚ KOŽUŠINY STOPKU

Do konca januára 31.1. 2019 museli všetci veľkochovatelia v Českej republike ukončiť prevádzkovanie svojich kožušinových fariem, ktorých bolo dokopy 9. Zákaz priniesla novela zákona na ochranu zvierat proti týraniu z predminulého roku. Štát farmárom ponúkol finančnú kompenzáciu, ktorá sa im však javila nízka.

Kožušinové farmy už na svojom území ako prvá zakázala Veľká Británia, ďalej Rakúsko, Slovinsko, Chorvátsko, Macedónsko, Luxembursko, Srbsko. Podobný zákaz platí aj v Dánsku.

Od roku 2024 má zákaz kožušinových fariem začať platiť v Holandsku, v Belgicku 2023 a v Bosne a Hercegovine od 2029. Ukrajina, Poľsko, Estónsko, Litva, Bulharsko a Írsko o tom uvažujú.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať