BRATISLAVA 8. septembra (WEBNOVINY) – Nárast rasizmu, bigotnosti a ľudskej hlúposti súvisí s nedostatkom informácií, hĺbkou vzdelania, s neznalosťou odlišných kultúr. Tvrdí to tibetský exilový vodca, Jeho Svätosť XIV. dalajláma, ktorého v stredu ocenia za celoživotný vzdor proti utláčateľskému režimu v Číne Medzinárodnou cenou Jána Langoša.
Nadácia Jána Langoša ju udelí dalajlámovi aj ako ocenenie jeho sústavného nenásilného boja za dodržiavanie ľudských práv a za presadzovanie princípu lásky, tolerancie a súcitenia na celom svete. Porušovanie ľudských práv je podľa svetskej a duchovnej hlavy Tibetu len symptómom. „Keď vás svrbí koža alebo máte nejakú vyrážku, je to len príznak toho, že sa vo vašom tele deje niečo zlé. Nestačí len vyliečiť symptómy – je treba sa pozrieť hlbšie a objaviť hlavnú príčinu problému. Keď odstránite hlavnú príčinu, príznaky zmiznú automaticky,“ tvrdí dalajláma.
Pripúšťa, že niektoré postoje a aspekty tradičných náboženstiev už nezodpovedajú dobe. „To však neznamená, že by náboženstvo ako celok nemalo v dnešnom svete opodstatnenie. Dôležité je vnímať podstatu náboženstva… Skutočná tolerancia je postoj, ktorý jednotlivec zaujme v súvislosti s nejakým incidentom alebo k nejakému inému človeku alebo udalosti. Tento postoj je pozitívny, aj keď má človek schopnosť a dôvod konať protichodne. Po zvážení všetkých okolností sa však rozhoduje nevystúpiť negatívne proti takejto osobe alebo udalosti – a to je skutočná tolerancia,“ povedal tiež dalajláma na jednej z množstva prednášok.
Tibetský dalajláma priletel dnes popoludní súkromným lietadlom na Slovensko. Dalajláma po prílete poskytol rozhovor televízii. Ďalší program ho nečakal, pretože denne od 16:30 medituje. V stredu ráno vstane ako každý deň o štvrtej, o piatej bude raňajkovať. Potom sa stretne so zástupcami nadácie, prezrie si pripravovanú výstavu o Himalájach a Tibete v bratislavskej Starej tržnici, prijme ho primátor mesta Andrej Ďurkovský. Potom si v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava prevezme ocenenie, ktoré spolu s ním dostane za slovenských bojovníkov za demokraciu protagonista novembra Fedor Gál. Po jeden a polhodinovej pauze, určenej na oddych a modlitbu, sa dalajláma zíde s predsedami opozičných politických strán. O 14:00 bude mať prednášku pre verejnosť v športovej hale na Pasienkoch, cestou do hotela Crowne Plaza, kde bude ubytovaný, pozdraví zhromaždenie občianskych aktivistov za ľudské práva v Číne, ktoré pôvodne magistrát zakázal v čase návštevy čínskeho prezidenta. Vo štvrtok odletí do Prahy na Fórum 2000, konferenciu organizovanú jeho priateľom Václavom Havlom.
Citáty dalajlámu použité v správe sú z knihy „Síla soucítění: sbírka přednášek Jeho Svatosti XIV. dalajlamy“ vydanej v pražskom vydavateľstve Pragma.
CSÁKY: Tí, čo nedávno spievali internacionálu, dalajlámu nechápu
Slovensko-čínske vzťahy by nepoškodilo, ak by predstavitelia štátu prijali tibetského dalajlámu, tvrdí predseda SMK Pál Csáky, ktorý sa s tibetským exilovým vodcom stretol ako podpredseda vlády pre menšiny a ľudské práva. Dalajláma je dosť rozvážny na to, aby tlačil partnerov do politicky delikátnej situácie. „Dalajláma nemá také požiadavky na nás, ktoré by mohli spôsobiť nejaké napätie medzi Slovenskom a Čínskou ľudovou republikou,“ povedal pre agentúru SITA. Čína vtedy povedala výhrady, rešpektovala však prijatie dalajlámu a nevyvodila z toho žiadne dôsledky.
Csáky si ale nevie predstaviť, že by sa s tibetským duchovným vodcom stretol Ján Slota alebo Vladimír Mečiar. Ani jeden z nich neprijal pozvanie na ocenenie dalajlámu Cenou Jána Langoša rovnomennou nadáciou, ani na stretnutie s predsedami parlamentných strán, kam v stredu prídu lídri opozície. „Tí, ktorí spievali internacionálu, ešte možno včera, pravdepodobne tomu nerozumejú, uviedol Csáky. „Dalajláma stelesňuje určité hodnoty a Slota, Mečiar, čiastočne aj Fico, sú iná krvná skupina…Verím na zázraky, ale len v limitovanom rozsahu,“ dodal.
S dalajlámom pred deviatimi rokmi strávil v Miestodržiteľskom paláci, zariadení Úradu vlády (ÚV SR) v historickom centre Bratislavy, dve a pol hodiny. Rovnako ako teraz mal tibetský vodca štátnu ochranku z Úradu na ochranu ústavných činiteľov. Csáky si predtým prečítal dve dalajlámove knihy, dostal od neho biely šál ako symbol mieru a priateľstva. On mu daroval drevorezbu. „Mám na to veľmi milú spomienku,“ povedal. Večerali spolu, dalajláma nemal žiadne požiadavky, hoci to predpokladali. Stretnutie pripravoval vládny protokol s dalajlámovým veľvyslancom.
S tibetským vodcom sa obávala stretnúť aj Dzurindova vláda. Prijal ho len vicepremiér Csáky, v hoteli sa s ním krátko stretol podpredseda vlády a SDKÚ-DS Ivan Mikloš. S verejnosťou sa vtedy stretol v športovej hale na pasienkoch, kde bude prednášať aj v stredu. Do Bratislavy príde dnes popoludní, poskytne rozhovor televízii a odíde do hotela Crown Plaza, kde bude ubytovaný.
SITA