Cyprus viac peňazí nedostane, hoci vystrie dlaň

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cyprus
Foto: SITA/AP

BERLÍN 12. apríla (WEBNOVINY) – Ministri financií členských štátov eurozóny v piatok formálne schválili záchranný plán pre Cyprus.

Informoval o tom v piatok holandský šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem. Prvú splátku z úverového programu, ktorý si vyžaduje schválenie v národných parlamentoch, možno podľa vyhlásenia Euroskupiny očakávať v máji.

Schválená finančná pomoc je „v plnom súlade s parametrami a kľúčovými cieľmi dohody z minulého mesiaca,“ uvádza sa ďalej vo vyhlásení.

Prezident Anastasiades natrčí dlaň

Cyprus vyzve EÚ, aby krajine poskytla dodatočnú pomoc. Vyhlásil to v piatok cyperský prezident Nicos Anastasiades, ktorý už podľa svojich slov rokoval s európskym komisárom pre hospodárske a menové záležitosti Ollim Rehnom.

Prezident ďalej uviedol, že plánuje listom osloviť aj predsedu Európskej komisie (EK) Josého Manuela Barrosa a stáleho predsedu Európskej rady Hermana Vana Rompuya.

Lídrov EÚ chce vyzvať, aby vzhľadom na dopady hospodárskej krízy a opatrení, ktoré vyplývajú z dohody o finančnej pomoci, poskytli krajine dodatočnú pomoc. Bližšie údaje o výške alebo forme očakávanej pomoci Anastasiades neposkytol.

Veritelia viac nedajú

Níkos Anastasiádes cyprus
Foto: SITA/AP

Európska únia a Medzinárodný menový fond (MMF) nemôžu zvýšiť svoj príspevok v rámci finančnej pomoci pre Cyprus nad dohodnutých 10 mld. eur.

Uviedol to v piatok luxemburský minister financií Luc Frieden v reakcii na správy, že náklady účasti na úverovom programe môžu byt pre ostrovnú krajinu vyššie, než sa čakalo.

„Verím, že politický postoj bude v prospech ponechania objemu (pomoci) na úrovni 10 mld. eur,“ povedal Frieden ešte pred stretnutím ministrov financií členských štátov eurozóny v Dubline.

Reštrukturalizácia bánk v konečnom dôsledku zníži finančné potreby Cypru a k preklenutiu výpadku vo financovaní prispejú aj ďalšie opatrenia, dodal minister.

Vláda v Nikózii mala pôvodne získať 7 mld. eur. Podľa medializovaných informácií sa však celkové náklady záchranného programu môžu vyšplhať až na 23 mld. eur, pričom 13 mld. eur z tejto sumy by musel zabezpečiť Cyprus.

Luxemburský minister pripustil, že krajina môže čeliť dodatočným nákladom, zvyšovanie príspevku medzinárodných veriteľov však odmietol. „Viem, že práve teraz sú (finančné potreby) pre obdobie 2013 až 2016 o niečo vyššie, nič viac ale nemôžeme urobiť,“ zdôraznil Frieden.

Nikózia vidí v eurofondy

Euro, peniaze_euro, 100_eur
Foto: Shutterstock

Cyprus nepožiada o medzinárodnú finančnú pomoc nad rámec odsúhlasených desať miliárd eur, zvažuje však skoršie použitie európskych štrukturálnych fondov s cieľom podporiť hospodársky rast.

Pre agentúru Reuters to uviedol jeden z predstaviteľov EÚ. Ministri financií eurozóny v piatok politicky podporili záchranný úver pre Cyprus vo výške 10 mld. eur. Z ich stanoviska vyplýva, že sa v súčasnosti o navýšení tejto sumy neuvažuje.

O výške príspevku Európskej únie a Medzinárodného menového fondu (MMF) sa podľa hovorkyne nemeckého ministra financií Marianne Kotheovej nebude vyjednávať.

Hovorca vlády Steffen Seibert na rovnakej tlačovej konferencii v Berlíne doplnil, že aj schválená suma 10 mld. eur je vzhľadom na veľkosť cyperskej ekonomiky „veľmi vysoká“.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jeroen Dijsselbloem