Ajurvéda alebo veda života patrí do tradičnej indickej medicíny, ktorá sa v súčasnosti využíva po celom svete ako alternatíva k zaužívaným lekárskym postupom. V Sanskrite pozostáva Ajurvéda z dvoch slov – āyus, čo znamená dlhovekosť a véda – veda. Prvé zmienky o tejto praktike sa objavili počas Védickej doby v Indii. Pre vývoj ajurvédskej medicíny boli dôležité najme diela tradičnej medicíny Sušrúta- samhitá z prvého tisícročia pred Kristom a Čaraka-samhitá zo štvrtého storočia nášho letopočtu. Dielo Sušrúta-samhitá malo 184 kapitôl, opisovalo vyše 1100 chorôb, 700 bylín, 64 prípravkov na minerálnej báze a 57 prípravkov zo zvierat.
Ako sami zistíte recepty z indickej ajurvédskej kuchyne, ktorej základ tvorí harmónia medzi človekom a jedlom nie sú vôbec náročné. V horúcich letných dňoch si tieto pochúťky, ktoré pre vás na Bratislava Food Feste pripravil šéfkuchár reštaurácie Ganesh utsav, Manoj Kummar určite zamilujete.
Cibuľová pakora a paradajkové čatní
Na prípravu cibuľovej pakory potrebujeme:
1 kg cibule
1 čl kurkumy
1 a pol čl čili
1 a pol čl fenyklu
1 čl asofeitida (čertovo lejno)
petržlenová vňať
200 g cícerovej múky (Besan Flower)
soľ
olej
Postup:
Cibuľu nakrájame na tenké plátky, pridáme nasekanú petržlenovú vňať, koreniny a cícerovú múku (kúpiť sa dá napríklad v predajni s indyckými potravinami alebo v hypermarketoch). Ručne to všetko premiešame. Rukou z toho robíme hrudky a hádžeme do rozpáleného oleja, smažíme krátko, asi päť minút.
Na prípravu paradajkového čatní potrebujeme:
100 g paradajok
50 g cibule
pol čl kurkumy
pol čl chilli
olej soľ
Postup:
Paradajky a cibuľu nakrájame na tenké plátky, smažíme na oleji asi 5 minút. Pridáme čili, kurkumu a soľ. Rozmixujeme na omáčku.