Ministerstvo zdravotníctva vysvetľuje, prečo môžu od vás v reštaurácii či kaviarni pýtať COVID pas

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus, COVID pas
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Častým argumentom ľudí, ktorí sa nechcú preukázať svojím digitálnym COVID preukazom Európskej únie (EÚ), napríklad pri návšteve reštaurácií, býva to, že tento preukaz je zdravotnou dokumentáciou.

V tomto prípade však platí výnimka podľa zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch a stavovských organizáciách v zdravotníctve.

Prevádzky neporušujú žiadny zákon

Výsledky antigénových testov a RT-PCR testov sa preto nestávajú súčasťou zdravotnej dokumentácie osoby. Upozornila na to v tlačovej správe hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

Viac o téme: Koronavírus

Rovnako sa na takzvaný COVID pas pozerajú aj Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady EÚ zo 14. júna 2021, ktoré určujú podmienky pre vydávanie, overovanie a uznávanie interoperabilných potvrdení o očkovaní proti ochoreniu COVID-19, o vykonaní testu a prekonaní tohto ochorenia.

Uľahčenie voľného pohybu

„Prevádzky teda pri svojej povinnosti kontrolovania Digitálnych COVID preukazov EÚ neporušujú zákon a návštevníci majú povinnosť preukázať sa dokladom o očkovaní, prekonaní či o výsledku testov na COVID-19, ktoré nie sú zdravotnou dokumentáciou,” dodala Eliášová.

Digitálny COVID preukaz EÚ bol vytvorený s cieľom uľahčiť voľný pohyb počas pandémie. Preukazy obsahujú iba obmedzený súbor nevyhnutných informácií a pri overovaní sa kontroluje len platnosť a pravosť preukazu overením toho, kto preukaz vydal a podpísal.

Deväťmiestny alfanumerický kód je automaticky vygenerovaný a pridelený občanovi systémom, z čoho tiež vyplýva, že nie je súčasťou zdravotnej dokumentácie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR