KUALA LUMPUR 29. júla (WEBNOVINY) – Členovia Medzinárodného olympijského výboru vrátane Danky Bartekovej vyberú v piatok v úvode 128. zasadnutia organizácie v Kuala Lumpure v Malajzii dejisko zimných olympijských hier 2022. Rozhodovať sa bude medzi kazašským mestom Almaty a čínskou metropolou Peking.
Pôvodne chcelo ZOH 2022 spoločne s Poľskom v projekte Krakova, Zakopaného a Jasnej organizovať aj Slovensko, neúspešné referendum na sever od hraníc SR však snahy zmenilo. Okrem Krakova zo snáh o usporiadanie vycúvali z rôznych dôvodov aj Oslo, Štokholm a Ľvov. Pôvodne kandidatúru zvažovali aj Mníchov či St. Moritz, ale napokon ani nevstúpili do boja. Každé európske mesto by pritom malo veľkú šancu, keďže často rozhoduje aj geografický faktor. A v roku 2018 sa ZOH uskutočnia v Pjongčangu a obaja terajší kandidáti sú opäť z Ázie.
Favoritom je Peking
Prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach očakáva ako hostiteľa zimných olympijských hier v roku 2022 mesto s najkvalitnejšími športoviskami pre súťažiacich a najviac udržateľnou kandidatúrou. „Kľúčovým bude poskytnúť športovcom skvelé hry, čiže kandidatúra musí obsahovať výborné podmienky v dejiskách jednotlivých odvetví. Projekt musí tiež zodpovedať príslušným bodom reformného programu Agenda 2020, čo znamená mať udržateľné a uskutočniteľné podujatie. Toto všetko Peking aj Almaty ponúkajú, takže moji kolegovia z MOV majú pred sebou ťažké rozhodnutie. Mestá zvolili odlišný postup. Almaty plánuje rozvíjať zimné športové centrum a výrazne zmeniť región. Na druhej strane sa Peking snaží využiť potenciál z olympijských hier 2008 a chce umožniť viac ako 300 miliónom Číňanom prístup k zimným športom,“ skonštatoval Thomas Bach.
Favoritom voľby je Peking. Čínska metropola má šancu byť prvým mestom v histórii, ktorá usporiadala letnú i zimnú verziu hier. Peking hostil už olympijské hry v roku 2008. Číňania označujú svoju kandidatúru ako spoľahlivú voľbu napriek obavám z nedostatku snehu, notoricky známom zlom stave ovzdušia a varovaniam z opatrení vlády voči politickým disidentom a minoritným skupinám. „Sme presvedčení, že existuje viacero dôvodov, prečo by bol Peking ideálnym hostiteľom zimných olympijských hier. Je to športovo zameraná, udržateľná a ekonomická voľba,“ povedal primátor čínskej metropoly a zároveň predseda organizačného výboru ZOH Wang An-šun.
Kazachstan predstavuje ideálne miesto s dostatkom snehu
Peking má k dispozícii obrovské finančné zdroje, vláda uvoľní dostatok prostriedkov pre úspech podujatia. V prospech tohto mesta hovoria aj organizačné skúsenosti spred siedmich rokov, pre potreby ZOH 2022 by mohli využiť viaceré športoviská z roku 2008. Negatívom kandidatúry je, že pre lyžiarske súťaže sa počíta s využitím podmienok v okrese Čchung-li 200 km severne od Pekingu, športy by si mali podeliť strediská v okolí miest Čang-ťia-kchou a Jen-čching. Vďaka rýchlovlakom by mohla doprava medzi oboma centrami trvať niečo okolo hodiny. Čínski organizátori sa chcú zmestiť do rozpočtu troch miliárd dolárov, šesť z deviatich dejísk je už postavených.
Almaty disponuje silnou tradíciou zimných športov, dostatkom prírodného snehu a kompaktným projektom – väčšina športovísk je vzdialená menej ako hodinu od centra mesta. Almaty už disponuje väčšinou športovísk, najväčšou investíciou by bola olympijská dedina a po nej ľadový tobogan pre sánkovanie, boby a skeleton. Predstavitelia Almaty sa snažia zástupcov MOV presvedčiť, že Kazachstan predstavuje ideálne miesto so skutočne zimným prostredím a dostatkom prírodného snehu. Almaty sa prezentuje aj ako kandidát v dokonalej zhode s reformným programom Agenda 2020, ktorý volá po využívaní už existujúcich športovísk.
Chcú skutočné zimné hry
„Je to jednoduché. Nechceme len zimné olympijské hry, chceme skutočne zimné hry,“ uviedol premiér Kazachstanu Karim Massimov. Kandidatúra Almaty počíta s prevádzkovým rozpočtom 1,752 miliardy dolárov, na výstavbu infraštruktúry by malo ísť ďalších 1,853 miliardy. V Almaty je pripravených 70 % všetkých športovísk, ktoré sa nachádzajú v okruhu 30 km. „Pred rokom sme povedali, že Kazachovia nie sú dobre organizovaní. Odviedli však skvelú prácu, ich prípravy sa výraznejšie posunuli dopredu. Je len veľmi ťažké predpovedať výsledok voľby, ale bude to asi veľmi tesné,“ skonštatoval švajčiarsky člen MOV a prezident Medzinárodnej lyžiarskej federácie Gian Franco Kasper.
Obaja kandidáti dostanú v piatok od 4.30 SELČ možnosť ešte poslednýkrát prezentovať členom MOV svoje projekty. Samotné hlasovanie sa začne o 10.15 SELČ, okolo poludnia by mali oznámiť dejisko ZOH 2022 a po 12.30 h sa uskutoční tlačová konferencia víťazného mesta. V tieni volieb ZOH 2022 je piatkový výber usporiadateľa zimných olympijských hier mládeže 2020, o ktoré sa uchádza rumunský Brašov a švajčiarske Lausanne. Po volebnom piatku bude MOV rokovať až do pondelka 3. augusta.
ALMATY (Kazachstan)
Termín ZOH: 4. – 20. februára 2022
Termín ZPH: 4. – 20. marca 2022
Počet obyvateľov mesta/krajiny: 1,6 mil./17,7 mil.
Podpora obyvateľstva kandidatúre v meste/krajine: 85 %/87 %
Plánovaný rozpočet na infraštruktúru a organizáciu: 30 miliárd USD
Najväčšia vzdialenosť medzi plánovanými športoviskami: 47 km/55 min
Počet existujúcich športovísk: 8
Predchádzajúce kandidatúry: ZOH 2014
Najväčšie doteraz usporiadané podujatie: Ázijské zimné hry 2011
Plánované oblasti so športoviskami:
Mestská oblasť: Olympijské mesto (krasokorčuľovanie, rýchlokorčuľovanie na krátkej dráhe, olympijská dedina, hlavné tlačové stredisko, vysielacie centrum), Centrálna oblasť (štadión pre ceremoniály, ženský hokej), Sunkar (skoky na lyžiach, severská kombinácia, boby, sane, skeleton), Almaty Ice Palace (mužský hokej), Curling Arena (curling)
Horská oblasť: Ak-Bulak (beh na lyžiach, biatlon, olympijská dedina), Medeo (rýchlokorčuľovanie, alpské lyžovanie akrobatické lyžovanie, snoubording, olympijská dedina, tlačové centrum), Tabagan (akrobatické lyžovanie, alpské lyžovanie)
PEKING (Čína)
Termín ZOH: 4. – 20. februára 2022
Termín ZPH: 4. – 20. marca 2022
Počet obyvateľov mesta/krajiny: 19,6 mil./1,35 miliardy
Podpora obyvateľstva kandidatúre v meste/krajine: 88 %/92 %
Plánovaný rozpočet na infraštruktúru a organizáciu: 18,75 miliardy USD
Najväčšia vzdialenosť medzi plánovanými športoviskami: 257 km/178 min
Počet existujúcich športovísk: 7
Predchádzajúce kandidatúry: OH 2000 (neúspešne), OH 2008 (úspešne)
Najväčšie doteraz usporiadané podujatie: olympijské hry 2008
Plánované oblasti so športoviskami:
Peking: Štadión Vtáčie hniezdo (ceremoniály), haly pre krasokorčuľovanie, hokej, rýchlokorčuľovanie, rýchlokorčuľovanie na krátkej dráhe, curling
Čang-ťia-kchou: klasické lyžovanie, biatlon, snoubording, akrobatické lyžovanie
Jen-čching: alpské lyžovanie, boby, sane, skeleton