PRAHA 17. septembra (WEBNOVINY) – Hviezdami hudobného neba nabité pražské leto prišla v nedeľu večer do českej metropoly ukončiť britská kapela Coldplay.
Po gitarami nabitých šou amerických rockových gigantov ako Bruce Springsteen, Pearl Jam či Foo Fighters priniesla anglická formácia do Synot Tip Arény symbolický závan blížiacej sa astronomickej jesene.
Štvorica všeobecne považovaná za nástupcov svojich írskych kolegov z U2 prišla do Prahy predstaviť svoj aktuálny album Mylo Xyloto, ktorý vyšiel pred takmer rokom.
Keďže pražský koncert bol iba jedným z dvoch v strednej a východnej Európe a Coldplay tentoraz nezavítali ani do Viedne, domáci stánok futbalovej Slávie bol zaplnený takmer do posledného miesta. Mnohých priviedla aj spomienka na ich umelecky pôsobivý koncert spred štyroch rokov v neďalekej O2 Aréne.
Divákov pred príchodom hlavných hviezd večera zahriala pôvabná grécko-waleská speváčka Marina Lambrini Diamandis, známa ako Marina and The Diamonds. Nasledovala intenzívna úprava pódia sľubujúca veľkolepú šou. Uznávaná londýnska formácia pod vedením multiinštrumentalistu Chrisa Martina odpálila svoj nedeľňajší audiovizuálnymi podnetmi nabitý openair koncert krátko po pol deviatej. Vtedy zhasli všetky svetlá okrem náramkov, ktoré divákom rozdali pred vstupom na štadión.
https://www.youtube.com/watch?v=S8UCw8XfMEw
Pulzujúce svetielka vo všetkých farbách vytvorili dychvyrážajúcu atmosféru, do ktorej znelo intro Mylo Xyloto a v tejto kombinácii uchvátili celý štadión. Držitelia siedmich ocenení Grammy sa za asistencie malého ohňostroja a pútavej videoprojekcie naplno opreli do svojich nástrojov až v nasledujúcom kúsku Hurts Like Heaven postavenom na dynamickom rife gitaristu Jonnyho Bucklanda.
Colplay odohrali svoje najlepšie vystúpenie vôbec
Jeho hudobný nástroj hral dominantnú úlohu aj v tretej pesničke pražského koncertu In My Place, ktorá pred desiatimi rokmi uviedla jeden z najoceňovanejším albumov minulej dekády s názvom A Rush of Blood to the Head. To už ale vzduchom lietali konfety a diváci nevedeli, kam skôr upriamovať svoj zrak.
Potom sa Martin, ktorý nedávno priznal dlhoročné problémy s ušným šelestom, prvýkrát prihovoril publiku. Úspešný absolvent odboru latinčina-gréčtina na londýnskej univerzite a vyhlásený odporca alkoholu sa zaviazal, že v jednom z najkrajších miest na svete a pred takým výborným publikom sa jeho kapela pokúsi odohrať svoje najlepšie vystúpenie vôbec.
Po rozpade Oasis zrejme najvplyvnejšia anglická kapela súčasnosti ponúkala publiku v nasledujúcich minútach skladby zo všetkých svojich štúdiových albumov vrátane prvého a zrejme dodnes najznámejšieho hitu Yellow. Na rad prišiel aj The Scientist preslávený klipom odvíjajúcim sa v opačnom chode, pričom záver spolu s Martinom spieval celý štadión. Chýbať nemohla ani Pesnička roka 2008 Viva La Vida, ktorej záverečný vokálny chór znel tribúnami ešte dlho po skončení samotnej skladby.
Končiace sa leto si Coldplay uctili dvoma kúskami z nového albumu – najprv to bola skladba Charlie Brown nesúca meno po rovnomennej kreslenej postavičke a potom aj druhý singel z Mylo Xyloto s názvom Paradise, ktorého „sloní“ klip má na videoportáli YouTube už takmer 150 miliónov pozretí.
Zaznela aj Grammy ovenčená skladba Clocks
V oboch prípadoch boli v plnej permanencii svetielkujúce náramky vytvárajúce unikátnu scenériu na inak temných tribúnach. V nedeľňajšom setliste svoj priestor dostala aj pravovernými fanúšikmi rozpačito prijatá skladba Princess of China naspievaná v spolupráci s barbadoskou speváčkou Rihannou.
Ale to sa už kvarteto z Britských ostrovov presunulo na maličké pódium uprostred davu, kde si bubeník Will Champion sadol za klavír a spolu s frontmanom odspievali melancholickú skladbu Us Against the World, po ktorej nasledovala pesnička Speed of Sound v špeciálnom aranžmáne a už aj za prítomnosti gitaristu Bucklanda i basáka Guya Berrymana.
Po rýchlom prebehnutí na hlavné pódium predviedli Coldplay vďačnému pražskému publiku s množstvom Slovákov cenou Grammy ovenčený kúsok Clocks a potom už nasledovala coldplayovská koncertová klasika Fix You, ktorej gradovaný záver dvíhal zo sedadiel. Symbolický záver koncertu aj hviezdneho hudobného pražského leta sa symbolicky niesol v tónoch letom nasýtenej pesničky Every Teardrop Is A Waterfall. Zoskupenie okolo 35-ročného Martina, manžela americkej herečky Gwyneth Paltrow, mohlo opustiť pódium až po dlhom aplauze divákov.
Zohratí kamaráti z Londýna ovplyvnení okrem iných tvorbou dnes už neexistujúcej americkej kapely R.E.M., britskými Radiohead či škótskou formáciou Travis, totiž potvrdili, že nielen v štúdiu ale i na pódiu patria k tomu najlepšiemu a najvyspelejšiemu, čo aktuálna svetová hudobná scéna ponúka.
Ich hudobné umenie v kombinácii s prepracovanou vizuálnou šou odmenilo približne 25-tisíc nadšených divákov mohutným a elektrizujúcim standing ovation. Coldplay im totiž ukázali, prečo sú výkladnou skriňou aktuálnej britskej hudby. Z alternatívnej rockovej kapely sa vypracovali na vyhľadávanú štadiónovú skupinu ponúkajúcu skĺbenie Martinových melancholických textov, ponurých kompozícií so silnými a chytľavými melódiami a pôsobivým koncertným prevedením.
Selist koncertu Coldplay, 16. Septembra 2012, Praha, Synot Tip Aréna
Mylo Xyloto
Hurts Like Heaven
In My Place
Major Minus
Lovers in Japan
The Scientist
Yellow
Violet Hill
God Put a Smile Upon Your Face
Princess of China
Up in Flames
Warning Sign
A Hopeful Transmission
Don’t Let It Break Your Heart
Viva La Vida
Charlie Brown
Paradise
Us Against the World
Speed of Sound
Clocks
Fix You
Every Teardrop Is A Waterfall