Človek v ohrození začína posthumanitárny program

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Haiti
Haiti Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 31. marca (WEBNOVINY) – Združenie Človek v ohrození spúšťa sedemmesačný posthumanitárny program na zemetrasením zničenom Haiti. „Terénna misia pracovníkov združenia Človek v ohrození na Haiti, ktorá v krajine pôsobí od 12. marca, ukončila prieskum v oblasti Leogane a Petit Goave a pripravila plán aktivít, ktoré bude realizovať v oblastiach najviac zasiahnutých januárovým ničivým zemetrasením,“ informovala agentúru SITA PR manažérka Ivana Kullová.

Vo vidieckych komunitách Lafferonay a Belle Vue v Leogane plánuje združenie postaviť ekologické latríny a sprchy pre najchudobnejších obyvateľov postihnutých dedín. V tejto lokalite tiež združenie plánuje prispieť k zlepšeniu narábania s odpadom a navrhnúť dlhodobo udržateľné riešenia. „Od vytvorenia dočasných stanových mestečiek pre obyvateľov, ktorí prišli o svoje prístrešky počas zemetrasenia, je problém odpadov na Haiti ešte vypuklejší ako v minulosti a preto viaceré inštitúcie podporujú našu iniciatívu v tomto sektore. Aby sa však dosiahli viditeľnejšie výsledky, bude nutné apelovať najmä na štátne inštitúcie, aby tomuto problému venovali viac pozornosti,” hovorí priamo z Haiti vedúca sekcie humanitárnej pomoci a rozvojovej spolupráce združenia Marcela Ondeková.

Od apríla do mája tiež združenie plánuje vzdelávať vidieckych stavbárov, ktorí si svojpomocne opravujú svoje prístrešky. Tím slovenských a haitských odborníkov pripraví praktické odporúčania, ako skvalitniť výstavbu a zaškolí miestnych stavbárov priamo v ich domovoch. Tréningy budú v dedinách Lafferonay, Belle Vue, L‘ Cull Barbeau v blízkosti Leogane a v troch komunitách Courdlenar, Gaston a Tapion v departmente Petit Goave.

„Po úspešnej realizácii týchto aktivít sa predpokladá aj pomoc s rekonštrukciou školy v Belle Vue v spolupráci s miestnou komunitou, ako aj podpora obnovy a rozvoja podnikania miestnych žien. Mnohé drobné podnikateľky, od príjmu ktorých často závisela široká rodina, prišli počas zemetrasenia o možnosti zárobku a preto okrem odborného vzdelávania budú potrebovať aj materiálnu pomoc na obnovenie svojho živobytia,“ informovala Kullová.

Tím Človeka v ohrození súčasne s prípravou programu navštevuje koordinačné stretnutia OSN v Leogane a koordinuje svoje aktivity s inými medzinárodnými a miestnymi humanitárnymi organizáciami. „Navrhované aktivity združenia ponúkajú ďalšie možnosti rozvoja komunít v budúcnosti. Ak sa spolupráca s miestnou komunitou ukáže ako prospešná, združenie plánuje zapojenie do riešenia dlhodobých problémov, akými sú pretrvávajúca chudoba či degradujúce životné prostredie. Ako perspektívne do budúcnosti sa napríklad javí podporenie ekologického záhradkárstva miestnych škôl, ktoré by boli schopné zabezpečiť si dopestovanie surovín na stravovanie svojich žiakov a zároveň ich vzdelávali v oblasti ochrany životného prostredia,“ uzatvára Ondeková.

Združenie Človek v ohrození vyhlásilo verejnú zbierku 13. januára. Prvú časť pomoci vo výške 25-tisíc eur združenie odoslalo 19. januára medzinárodným partnerom, ktorí už vtedy mali v krajine svojich humanitárnych pracovníkov a začali s distribúciou urgentnej humanitárnej pomoci. Pomoc putovala na pre ľudí v utečeneckých táboroch v Port-au-Prince a spolufinancovanie nutričného programu pre maloleté deti v Port-au-Prince. Združenie sa rozhodlo spustiť vlastnú terénnu misiu na Haiti vzhľadom na rozsiahle škody a nutnosť ich dlhodobej nápravy po zemetrasení. Rozbehnúť systematický a dlhodobejší program posthumanitárnej pomoci umožnil aj výnos z verejnej zbierky združenia – celkovo sa k 31. marcu vyzbieralo viac než 230-tisíc eur. Prispievať možno ešte stále prostredníctvom bankového účtu 266 052 0502/ 1100, variabilný symbol 1119.Pomocou projektu zistí nielen objem peňazí investovaných do projektov na východnom Slovensku, ale aj či boli využité efektívne.

Ostrovný štát v Karibiku zasiahlo ničivé zemetrasenie s magnitúdom 7,3 v noci 12. januára. Hlavné mesto Port-au-Prince bolo úplne zničené. Zemetrasenie si podľa oficiálnych informácií vyžiadalo najmenej 220-tisíc mŕtvych. Ďalšieho štvrť milióna utrpelo zranenia a milión ľudí ostal bez strechy nad hlavou. Ku katastrofe sa pridali aj povodne.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Človek v ohrození