- aktualizované 17. júna 13:10
Čína vyslala prvú vesmírnu misiu s posádkou po piatich rokoch, ide o trojicu vedecky orientovaných vojenských pilotov.
Dvaja skúsení astronauti a jeden nováčik by na nej mali pobudnúť tri mesiace. Uskutočnia viaceré experimenty, otestujú zariadenia, vykonajú údržbu a stanicu pripravia na budúcoročné pripojenie dvoch laboratórnych modulov.
Štart z okraja púšte Gobi
Vesmírna loď Šen-čou 12, ktorú na obežnú dráhu vyniesla raketa Čchang-čeng 2F, vyštartovala krátko po 9:22 miestneho času (3:22 SELČ) zo základne Ťiou-čchüan na okraji púšte Gobi.
Čínska vesmírna loď Šen-čou 12 s trojčlennou posádkou sa spojila s vesmírnou stanicou Tchien-che. Informujú o tom čínske štátne médiá, podľa ktorých sa vesmírna loď s modulom stanice spojila približne šesť hodín po štvrtkovom štarte.
Čína vyšle prvých astronautov na vesmírnu stanicu Tchien-che, uskutočnia viaceré testy a experimenty
Peking vypustil na obežnú dráhu Zeme hlavný modul prvej čínskej stálej vesmírnej stanice 29. apríla. O mesiac neskôr k nemu zamierila nákladná raketa Tchien-čou-2, ktorá viezla palivo, skafandre, vybavenie pre astronautov a zásoby jedla.
Bude vážiť viac než 60 ton
Čínska vesmírna stanica, ktorá je navrhnutá na minimálne desaťročnú prevádzku, by mala v čase dokončenia vážiť zhruba 66 ton. To je výrazne menej ako Medzinárodná vesmírna stanica (ISS), ktorá by po dokončení mala vážiť okolo 450 ton.
Očakáva sa, že s Čínou na experimentoch na vesmírnej stanici budú spolupracovať európske štáty aj Organizácia Spojených národov (OSN).
Čínsky rover si urobil na Marse selfie, NASA dúfa v skoré zozbieranie prvých vzoriek (foto)
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) musí pre nadviazanie kontaktu s čínskym vesmírnym programom dostať povolenie od Kongresu Spojených štátov, ten sa však v tejto súvislosti zdráha.
Vlani priviezli vzorky z Mesiaca
Čína má ambiciózny vesmírny program. V roku 2003 vyslala na obežnú dráhu prvého astronauta a neskôr tam poslala aj vesmírnu stanicu.
V roku 2019 sa stala prvou krajinou, ktorá pristála s roverom na odvrátenej strane Mesiaca a minulý rok odtiaľ priviezla prvé vzorky od 70. rokov minulého storočia. Vlani zase úspešne poslala na Mars rover, ktorý na červenej planéte pristál 14. mája 2021.