BRATISLAVA 10. septembra (WEBNOVINY) – Štvrtý ročník Medzinárodného filmového festivalu Cinematik v Piešťanoch, ktorý potrvá do 15. septembra, otvorili v stredu večer tematicky tóny šansónov. Otváracím filmom bol totiž najnovší film Christopha Barratiera s názvom Paríž 36. Diváci a diváčky sa tak preniesli v čase do roku 1936, keď mesto snov, šansónu a kabaretov ovládli nepokoje a protestné pochody. V tomto prostredí sa hŕstka zanietených hercov, spevákov a komikov snaží zachrániť kabaretné divadlo Chansonia. Ich komédii však stále niečo chýba k tomu, aby bola naozajstným trhákom.
Pozvaných hostí, ale aj verejnosť, privítali v piešťanskom Dome umenia okrem prvej dámy festivalu a čestnej riaditeľky, herečky Božidary Turzonovovej tiež výkonný riaditeľ Tomáš Klenovský a umelecký riaditeľ Vladimír Štric. Na pódium vystúpil neskôr primátor Piešťan Remo Cicutto, generálny riaditeľ Piešťanských kúpeľov Klaus Pilz a generálna riaditeľka Sekcie médií, audiovízie a autorského práva Ministerstva kultúry Nataša Slavíková. Ako pre agentúru SITA povedala Božidara Turzonovová, festival je pre ňu „sympatický v tom, že ho robia veľmi nadaní a zasvätení mladí ľudia, ktorí sa dívajú mladými, nezaťaženými očami, sú zorientovaní vo veci, majú to nesmierne radi a najmä sú talentovaní“.
Podujatie ponúka oddnes v jednej súťažnej a jedenástich nesúťažných sekciách 122 titulov. Hlavnou súťažnou sekciou festivalu zostáva Meeting Point Europe pod záštitou FIPRESCI, do ktorej vybrali mladí európski filmoví kritici a kritičky z 15 krajín najlepšie európske filmy vyrobené v rokoch 2008 a 2009. O víťazovi súťažnej sekcie Meeting Point Europe je už rozhodnuté. Názov najlepšieho filmu však organizátori zverejnia až počas slávnostného ukončenia festivalu. Ten sa skrýva medzi jedenástimi snímkami: Valčík s Bašírom, Milionár z chatrče, Medzi stenami, Katalin Varga, Gomora, Hlad, Baader Meinhof Komplex, Buď šťastná!, Aquele Querido Mes de Agosto (Milovaný mesiac august), Üç maymun (Tri opice) a Il y a longtemps que je t’aime (Milujem ťa tak dlho).
Nesúťažné sekcie sú zamerané na svetovú i domácu filmovú tvorbu. Slovenské filmy dostanú priestor v sekcii Čo dom dal, vo zvláštnych blokoch premietnu krátke snímky študentov Akadémie umení v Banskej Bystrici i VŠMU v Bratislave. Štvrtý ročník Cinematiku ponúkne v sekcii Rešpekt aj osem filmov francúzskeho filmára Françoisa Ozona, vrátane jeho najnovšieho diela Ricky (2009). Zároveň v Piešťanoch predstavia tvorbu Ondreja Rudavského, ktorý žne v USA úspechy za filmy a videoklipy. Svedectvo o dnešnom svete ponúkne sekcia DoKma: La vida loca.
Divácky úspešné a medzinárodne oceňované filmy, napríklad Hranice ovládania Jima Jarmuscha či District 9, môžu návštevníci a návštevníčky festivalu nájsť v programovom bloku Hore dolu prúdom. Práve na Cinematiku si môžu pozrieť aj päť najlepších filmov, ktoré sa dostali v prvom polroku 2009 do slovenskej kinodistribúcie: Núdzový východ (2008), Dvanásť (2007), Paranoid Park (2007), Tokio! (2008) a Po svadbe (2006). Rovnako ako vlani si môžu návštevníci vychutnať snímky Za hranicou kultu, ktorých ústrednou témou budú tentoraz vlkolaci. V rámci programovej sekcie Rusko pod lupou predstavia najmä divácky obľúbené ruské snímky a filmy študentov filmových škôl. V sekcii venovanej najmladším návštevníkom a návštevníčkam festivalu s názvom Cinematik Jr. uvedú japonskú animovanú snímku Cesta do fantázie (2001).
Na podujatie prídu osobne uviesť filmy aj niektorí tvorcovia a tvorkyne. Pricestujú napríklad britský režisér Peter Strickland, maďarský filmový tvorca György Pálfi, z Ruska prídu režisérky Elena Drumova a Nataša Merkulova či režisér Mark Rasskazov a ďalší. Zo slovenských tvorcov a tvorkýň príde dokumentarista Peter Kerekes a režisérka Laura Siváková.
Pripravené sú aj sprievodné akcie, koncerty, odborné semináre, prednášky, výstavy, ale aj tradičný tenisový turnaj. Organizačný tím myslel aj na oddych návštevníkov a návštevníčok, pre ktorých v Dome umenia pripravili relaxačné centrum s festivalovým barom.
SITA