PEKING 25. septembra (WebNoviny.sk) – Príslušné čínske úrady zožali ostrú kritiku za nedávnu rekonštrukciu úseku Veľkého čínskeho múru, ktorý po tomto zásahu do veľkej miery stratil vzhľad historickej pamiatky. Povrch osemkilometrového inkriminovaného úseku bol totiž príliš zarovnaný a pripomína betónový chodník.
Ako vo štvrtok ďalej informovala spravodajská stanica BBC, účelom „obnovy“ bolo zamedziť rozpadávaniu sa muriva tejto jedinečnej stavby, zapísanej na zozname svetového dedičstva UNESCO. Zásah bol však vykonaný za použitia piesku, vápna a betónu. „Ide o skutočne nepeknú rekonštrukciu,“ priznal nemenovaný miestny činiteľ.
Hoci boli záchranné práce vykonané už v roku 2014, širšia verejnosť sa o nich dozvedela až v uplynulých dňoch po tom, ako sa na sociálnej sieti Weibo objavili fotografie tohto úseku, sprevádzané kritickými poznámkami tisícok užívateľov. Daný úsek múru sa nachádza v okrese Suej-čung pozdĺž hraníc s provinciou Che-pej.
Čínska vláda vydala špeciálne nariadenia na ochranu Veľkého čínskeho múru, ktorý sa rozpadáva na viacerých odľahlých miestach. Niektoré úseky boli v priebehu stáročí poškodené alebo celkom strhnuté. Podľa čínskych zákonov hrozí osobám usvedčeným zo zámerného poškodzovania tejto pamiatky až desať rokov za mrežami.
Výstavba Veľkého čínskeho múru, chráneného UNESCO-m od roku 1987, trvala kontinuálne od roku 220 pred Kristom až do 17. storočia nášho letopočtu, keď vládla dynastia Ming. V tom čase išlo o najväčšiu vojenskú stavbu sveta. Účelom múru bolo chrániť čínsku ríšu pred nájazdmi zo severu. Pôvodná dĺžka múru bola 20.000 kilometrov.