OSLO 7. októbra (WEBNOVINY) – Držiteľom Nobelovej ceny za mier za rok 2010 by sa v piatok mal stať čínsky disident, domnieva sa nórska súkromná televízia TV 2, ktorá minulý rok správne predpovedala kontroverzné udelenie prestížnej ceny americkému prezidentovi Barackovi Obamovi. Tvrdenia nórskej televízie podporujú aj všeobecné očakávania, že Nobelov výbor plánuje tento rok „nahnevať“ Čínu. To by sa podarilo, ak by mierovú cenu získal väznený disident Liu Siao-pao.
Jeho konkurentkami sú údajne afganská lekárka a aktivistka za ženské práva Sima Samarová či ujgurská líderka Rebiya Kadeerová. Slušnú šancu má údajne aj ruská ľudskoprávna aktivistka Svetlana Gannuškinová či zimbabwiansky premiér Morgan Tsvangirai.
*Nobelova cena sa udeľuje od roku 1901. Ako prvých ocenili Francúza Frédérica Passyho a Švajčiara Jeana Henri Dunanta.
* Najkontroverznejší majitelia ceny sú Barack Obama, Jásir Arafat, Henry Kissinger a Martti Ahtisaari.
* Nobelova cena za mier je považovaná za najdôležitejšie politické vyznamenanie.
zdroj: wikipedia.org
Liu si vo vlasti odpykáva trest za podpísanie a šírenie dokumentu zvaného Charta 08, ktorý vyzýva vládu v Pekingu na realizáciu demokratických reforiem vrátane rešpektovania slobody zhromažďovania, prejavu a vierovyznania. Čínske orgány disidenta zatkli v decembri 2008, dva dni pre plánovaným zverejnením dokumentu.
Peking však už viackrát varoval Oslo, že ak udelí cenu Liuovi alebo inému čínskemu disidentovi, vážne prehodnotí vzťahy so škandinávskou krajinou. Cenu za mier totiž ako jedinú udeľuje nórsky Nobelov výbor, ostatných päť víťazov má na starosti švédska Kráľovská akadémia vied.
SITA/AFP
2000 – Kim Dae-jung, Kórejská republika
2001 – Kofi Annan, OSN
2002 – Jimmy Carter, USA
2003 – Širín Ebadiová, Irán
2004 – Wangari Maathaiová, Keňa
2005 – Mohamed ElBaradei, IAEA
2006 – Muhammad Júnus a Grameen Bank, Bangladéš
2007 – Al Gore, USA a Medzivládny panel pre klimatické zmeny, OSN
2008 – Martti Ahtisaari, Fínsko
2009 – Barack Obama, USA
zdroj: wikipedia.org