BRATISLAVA 19. júna (WebNoviny.sk) – Nezákonnou výrobou a obchodom s liehovinami, cigaretami a minerálnymi olejmi sa na Slovensku zaoberá viacero organizovaných skupín, niekedy s prepojeniami a v spolupráci so zahraničnými štruktúrami organizovaného zločinu, uvádza sa vo zverejnenej správe o činnosti služby za minulý rok.
Danko sa obul do Marosza, prezrádza informácie z tajnej správy
Skupiny, ktoré sa podieľajú na pašovaní väčších objemov cigariet, spravidla z Ukrajiny, spolupracujú s miestnym ukrajinským podsvetím a aj s niektorými colníkmi a policajtmi. Cigaretami pašovanými cez ukrajinsko-slovenskú hranicu je zásobovaný aj nelegálny trh v ďalších krajinách EÚ. Cigarety sú na slovenské územie už dlhšie pašované aj prostredníctvom nelegálnych preletov cez ukrajinsko-slovenskú štátnu hranicu, píše SIS v správe.
Vyplatenie nadmerných odpočtov DPH
SIS sa zaoberala aj podozreniami na nezákonnú činnosť siete spoločností, ktoré si pomocou fiktívnych obchodných operácií krátili daň z príjmu a daň z pridanej hodnoty (DPH), prípadne neoprávnene žiadali o vrátenie DPH. Na takéto podvody organizátori niekedy využívali reťazec spolupracujúcich spoločností, niektoré so sídlom v zahraničí alebo so zahraničnými majiteľmi a štatutárnymi zástupcami.
Po zmene daňovej legislatívy upravujúcej oblasť DPH a po zavedení kontrolného výkazu DPH páchatelia daňových podvodov postupne upúšťajú od podvodov spojených s neoprávnenými nárokmi na vyplatenie nadmerných odpočtov DPH, tvrdí v správe tajná služba. Aj v roku 2016 boli pri daňových podvodoch identifikované viaceré prípady účelového zlučovania obchodných spoločností s cieľom vyhnúť sa daňovým povinnostiam a sťažiť dokazovanie daňových podvodov.
Podozrenia z korupcie
Minulý rok SIS identifikovala a upozornila príslušné štátne orgány na systémové chyby pri reštitučných konaniach, ktoré komplikujú a predlžujú vybavovanie nárokov reštituentov a vytvárajú podmienky na korupciu. Služba poukázala na možné korupčné pozadie niektorých prípadov reštitučných konaní, pri ktorých je podozrenie, že boli preferovaní niektorí žiadatelia alebo podvodne vydané pozemky a náhrady za pozemky.
Šéf tajných Šafárik predniesol správu o činnosti SIS, Pčolinského niektoré veci prekvapili
SIS tiež informovala príslušné štátne orgány o podozreniach z korupcie a klientelizmu v orgánoch miestnej samosprávy pri predaji majetku mesta a pri zadávaní stavebných zákaziek. Podozrenie z korupcie zaznamenala SIS aj v daňovej oblasti, kde boli zaregistrované snahy o ovplyvnenie výsledkov daňových kontrol v niektorých firmách prostredníctvom poskytnutia úplatkov daňovým kontrolórom, píše sa ďalej v správe.
Poškodzovanie finančných záujmov SR
V súvislosti s čerpaním dotácií z fondov EÚ a štátneho rozpočtu SIS odstúpila príjemcom zo zákona poznatky o sprostredkovateľovi, ktorý údajne ponúkal predstaviteľom miestnej samosprávy vybavenie dotácie z eurofondov za úplatok vo výške 20 percent zo sumy dotácie. SIS opakovane odstúpila informácie o prípadoch podozrení zo spolupráce niektorých príslušníkov polície s pašerákmi tabakových výrobkov, prevádzačmi nelegálnych migrantov a členmi zločineckých skupín.
V správe sa ďalej píše, že prípady nehospodárneho nakladania so štátnym a obecným majetkom, ktoré v minulom roku zaznamenala SIS, sa týkali najmä čerpania dotácií od štátu a z fondov EÚ, predražených nákupov a nevýhodného predaja majetku. SIS poukázala aj na prípady podozrenia z poškodzovania finančných záujmov SR a EÚ pri čerpaní poľnohospodárskych dotácií, pri čerpaní dotácií na výskumno-vývojové projekty a na ochranu životného prostredia.