Cigaretové ohorky zabíjajú ryby, tvrdia vedci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ryby

BRATISLAVA 19. novembra (WEBNOVINY) – Cigaretové ohorky, ktoré sú jedným z najbežnejších druhov odpadu na svete, sú jedovaté pre morské a sladkovodné ryby, tvrdia americkí vedci. Dokonca aj jediný opalok s iba malým množstvom nespáleného tabaku ponorený jeden deň vo vode postačuje na to, aby sa liter vody zmenil na hnedožltú tekutinu, ktorá zabije asi 50 percent v nej plávajúcich rýb.

Výskumníci z americkej San Diego State University poznamenali, že dodnes ešte nikto neuskutočnil štúdiu, ktorá by overila koľko jedu z ohorkov sa dostáva do rybníkov, jazier, potokov a oceánov. Podľa jedného odhadu ľudia ročne zamoria životné prostredie so 4,5 biliónmi opalkov. Každý z nich sa pritom vo vode premieňa na zdroj nikotínu, rakovinotvorných benzénov a iných nebezpečných látok.

Člen výskumného tímu Richard Gersberg uviedol, že niektoré štáty už urobili potrebné kroky vedúce k prijatiu zákona, ktorý by zakazoval fajčenie na plážach. Práve tie sú totiž miestom, kde sa cigaretové ohorky vyskytujú v hojnom počte a pre farbu filtra je ťažké ich zahliadnuť. „Som biológom už tridsať rokov. Zvykol som aj fajčievať, ale nikdy som sa nezamyslel nad chemikáliami, ktoré sa z cigariet pri lúhovaní uvoľnia,“ povedal Gersberg. „Podľa môjho názoru sú cigaretové opalky toxickejšie ako kopa plastu, ktorá pláva v oceáne,“ dodal.

Informáciu zverejnil internetový portál ="https://news.discovery.com>news.discovery.com/“>news.discovery.com>news.discovery.com.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať