BELEHRAD 21. júla (WEBNOVINY) – Bývalý vodca chorvátskych Srbov Goran Hadžič, ktorého v stredu zadržali po siedmich rokoch na úteku, trávi posledné hodiny pred odletom z Belehradu do Haagu, kde by mal čoskoro predstúpiť pred medzinárodný tribunál pre vojnové zločiny v bývalej Juhoslávii. Ako uviedol jeho advokát Toma Fila, presun do haagskej väznice by sa mohol uskutočniť už v piatok, keďže Hadžič sa vzdal svojho práva napadnúť príslušné rozhodnutie a srbský špeciálny súd pre vojnové zločiny tak nemusí čakať, kým vyprší trojdňová odvolacia lehota. Zástupca srbského hlavného prokurátora pre vojnové zločiny Bruno Vekarič potvrdil, že všetky potrebné dokumenty zaslali ministerke spravodlivosti Snežane Malovičovej, ktorá podpíše konečné nariadenie. V záujme maximálnej bezpečnosti sa však presný termín vopred nezverejnia.
Hadžič bol posledným unikajúcim Srbom, na ktorého vydal zatykač Medzinárodný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY). Jeho dolapením Srbsko splnilo kľúčovú podmienku pre začiatok rokovaní o vstupe do Európskej únie a zároveň symbolicky uzavrelo jednu z temných kapitol svojich dejín. „Po 20 rokoch sa Srbsko vymanilo z väzenskej cely, ktorá držala v zajatí celú krajinu a jej ľud,“ povedal pre tlačovú agentúru BETA minister vnútra Ivica Dačič. „Európska únia by Srbsko nemala vydierať. Nie je žiadny dôvod, aby Srbsku na ceste k európskej integrácii dávala ďalšie podmienky,“ dodal minister. Význam Hadžičovho dolapenia dokazujú aj vyjadrenia Bruselu, ktorý ho privítal ako „ďalší dôležitý krok Srbska v uvedomovaní si svojej európskej perspektívy“.
Hadžič využil čas pred vydaním do Haagu na stretnutie s rodinnými príslušníkmi, ktorí ho prišli navštíviť priamo do budovy špeciálneho súdu v Belehrade. Manželka, syn a sestra s ním vo štvrtok strávili približne dve hodiny, pričom sa odmietli zhovárať s novinármi.
Hadžič je posledným zo 161 vysoko postavených osôb, na ktorých vydal zatykač Medzinárodný trestný tribunál OSN pre bývalú Juhosláviu (ICTY). V čase, keď pôsobil ako prezident samozvanej Republiky Srbská Krajina, zabili vojská pod jeho velením 250 Chorvátov a ďalších príslušníkov nesrbských menšín. Všetkých ešte predtým násilne odviezli z nemocnice vo Vukovare po tom, ako mesto v novembri 1991 dobyli Srbi po trojmesačnom obliehaní. Dobývanie Vukovaru počas chorvátskej vojny patrí k najkrvavejším momentom konfliktu v Juhoslávii.
Hadžič by mohol v piatok odísť do Haagu, hovorí jeho právnik
V stredu zadržaný bývalý líder chorvátskych Srbov Goran Hadžič by mohol v piatok odísť do Haagu, uviedol to vo štvrtok jeho advokát. Hadžič sa zriekol svojho práva na odvolanie po tom, ako srbský špeciálny súd rozhodol o jeho vydaní do Haagu, kde predstúpi pred Medzinárodný trestný tribunál OSN pre bývalú Juhosláviu. „Goran Hadžič podpísal (dokument), že sa vzdáva práva na odvolanie proti rozhodnutiu srbského súdu pre vojnové zločiny, že môže byť vydaný do Haagu,“ povedal novinárom Toma Fila. „Podmienky na jeho vydanie boli splnené.“
Zástupca srbského hlavného prokurátora pre vojnové zločiny Bruno Vekarič povedal, že prevoz Hadžiča bude závisieť od „vyhodnotenia bezpečnosti“. „Dokumenty týkajúce sa Hadžiča boli zaslané na ministerstvo spravodlivosti, kde prevoz podpíše ministerka spravodlivosti (Snežana Malovičová),“ dodal Vekarič. Gorana Hadžiča zadržali v lese približne 100 kilometrov severozápadne od Belehradu. Hadžič je posledným vojnovým zločincom hľadaným medzinárodným tribunálom v Haagu.
Goran Hadžič sa ukrýval aj v Rusku, píšu srbské médiá
Goran Hadžič, ktorého v stredu zadržali v lese asi 100 kilometrov od Belehradu, sa údajne dlhší čas ukrýval v Rusku, uviedol to vo štvrtok belehradský denník Politika. Podľa denníka Hadžič strávil v Rusku najdlhšiu časť obdobia na úteku pod falošnou identitou. Vyšetrovatelia však v roku 2009 jeho stopu stratili, vtedy pravdepodobne odišiel do susedného Bieloruska. Denník predpokladá, že Hadžiča podporovala srbská pravoslávna cirkev, ktorá mu sprostredkovala kontakt na pomocníkov v Bielorusku. Srbský denník Blic uviedol, že počas dlhodobého pobytu v Rusku Hadžičovi pomáhal priateľ bývalého šéfa srbskej tajnej služby.
Päťdesiatdvaročného Hadžiča zatkli v stredu po siedmich rokoch na úteku v Srbsku. Za vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti počas chorvátskej vojny v rokoch 1991-1995 sa bude zodpovedať pred Medzinárodným trestným tribunálom OSN pre bývalú Juhosláviu v Haagu, kam by ho mohli vydať už v piatok.