Chrípka si nevyberá, vyžiadala si aj životy tehotných žien

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Chrípka
Ilustračné foto Foto: theage.com.au

BRATISLAVA 7. októbra (WEBNOVINY) – Od roku 2009 zomrelo na Slovensku šesť tehotných žien, ktorých životy si vyžiadal pandemický vírus A(H1N1), známy aj ako prasacia chrípka. „V jednom prípade išlo o silnú fajčiarku a alkoholičku, ostatným nediagnostikovali žiadne iné závažné ochorenie,“ uviedla Monika Musilová z Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

V chrípkovej sezóne 2010/2011 navštívilo s chrípkou lekára približne 220-tisíc ľudí a mnoho ďalších chrípku vyležalo doma. Za toto obdobie v Slovenskej republike zaznamenali 227 ťažkých akútnych respiračných ochorení, ktoré si vyžiadali hospitalizáciu. Z tohto počtu zomrelo až 34 ľudí. Pri väčšine prípadov asistoval vírus A(H1N1), ktorý rok predtým cirkuloval ako pandemický vírus.

Ľudí s chrípkou pribúda, zaočkovaných je však čoraz menej

Prvá vlna ochorení prichádza v neskorú jeseň, chrípka kulminuje koncom januára a začiatkom februára. Ročne ochorie v Slovenskej republike na akútne respiračné ochorenia a chrípku a jej podobné choroby jeden až dva milióny ľudí. Uplynulá chrípková sezóna najviac postihla Banskobystrický kraj. Zaočkovanosť populácie proti chrípke sa pritom v uplynulej chrípkovej sezóne znížila a klesla pod 10 percent. Svetová zdravotnícka organizácia (World Health Organization – WHO) však odporúča celkovú zaočkovanosť populácie vyššiu ako 30 percent. Očkovanie pritom výrazne znižuje množstvo závažných prípadov i cirkuláciu vírusu v populácii.

Chrípka

Argumenty aktivistov proti očkovaniu

Samotná chrípka predstavuje nielen zdravotný, ale aj závažný ekonomický a spoločenský problém. „V čase pandémie sa výrazne aktivizovali odporcovia očkovania a ponúkali tvrdenia, ktoré sa neskôr preukázali ako nepravdivé a neopodstatnené,“ povedala predsedníčka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti Zuzana Krištúfková. „Písalo sa, že pandemická vakcína bola šitá horúcou ihlou, že bola vyvinutá za šesť mesiacov. Vývoj vakcíny však trvá 10 až 15 rokov. Jej výroba, nie vývoj, trvá šesť mesiacov každý rok,“ vysvetlila.

Objavili sa tiež informácie, podľa ktorých napríklad vo Švédsku zomrelo viac ľudí po vakcinácii než tých na prasaciu chrípku. „Niektorí ľudia boli očkovaní, pretože trpeli na veľmi vážne ochorenia a týmto ochoreniam aj podľahli. Očkovanie už nezabránilo zhoršeniu ich základného ochorenia, ale im ani neublížilo,“ poznamenala Krištúfková.

Podľa WHO do 19. novembra 2009 v 16 štátoch sveta zaočkovali 65 miliónov osôb. Od začiatku očkovania monitorovali bezpečnosť vakcín a na základe získaných údajov zástupcovia WHO vyhlásili, že pandemické vakcíny sú rovnako bezpečné ako sezónne, ktoré sa používajú už viac ako 60 rokov. „Ak je dostupná očkovacia látka, každé úmrtie na chorobu, ktorej sa dá predísť očkovaním, je zbytočné. Vysloviť a zverejniť pochybnosti je veľmi jednoduché a rýchle. Potvrdiť alebo vyvrátiť ich vyžaduje seriózne dlhodobé sledovania a štúdie. V otázke opatrnosti, sledovania a hlásenia nežiaducich účinkov po očkovaní sa stotožňujeme s mnohými členmi organizácií, ktoré sú proti očkovaniu, avšak na rozdiel od nich uznávame dôkazy a rozhodnutia ustanovených odborných inštitúcií v Európskej únii a inde vo svete. Nám nejde o farmaceutické firmy, my máme zodpovednosť za zdravie,“ uzavrela Krištúfková.

Vakcína pre nadchádzajúcu sezónu

WHO pripravuje na každú chrípkovú sezónu odporúčania zloženia chrípkových vakcín. Pre chrípkovú sezónu 2011/2012 obsahujú vakcíny antigény kmeňov vírusov chrípky A /California/7/2009 (H1N1), A /Perth/16/2009 (H3N2) a B /Brisbane/60/2008. Vakcíny na Slovensku plne hradia pre svojich poistencov poisťovne Dôvera a Union.

Všeobecná zdravotná poisťovňa hradí vakcíny podľa indikačných obmedzení, teda deťom od 3 do 12 rokov, osobám starším ako 59 rokov a pacientom bez ohľadu na vek so závažnými chronickými ochoreniami dýchacích ciest, srdcovo-cievneho systému, metabolickými, renálnymi a imunitnými poruchami. Najvhodnejším časom na očkovanie je začiatok jesene, mesiace september až november. Vakcíny proti chrípke sú účinné a bezpečné. Na Slovensku za posledný rok nebola zaznamenaná žiadna závažná nežiaduca reakcia po očkovaní proti chrípke.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať