PORT-AU-PRINCE 31. decembra (WEBNOVINY) – Epidémia cholery v Haiti už pripravila o život skoro 3000 ľudí. Aktualizované údaje o obetiach zverejnilo vo štvrtok tamojšie ministerstvo zdravotníctva.
Celkovo sa od vypuknutia epidémie v polovici októbra nakazilo cholerou takmer 150 000 osôb. Rekord drží 19. december, keď cholere podľahlo 100 ľudí. V susednej Dominikánskej republike sa cholerou nakazilo 139 osôb, úmrtie zatiaľ nezaznamenali. Prvý prípad cholery v Haiti zaregistrovali 20. októbra, pričom tamojšie úrady zaznamenali choleru naposledy v polovici minulého storočia. Haiti sa stále spamätáva z následkov ničivého zemetrasenia, ktoré si začiatkom roka vyžiadalo viac ako 250-tisíc obetí a vyše milióna Haiťanov pripravilo o strechu nad hlavou.
Cholerou, akútnou črevnou infekciou, sa môže človek nakaziť požitím potravín alebo vody kontaminovanej baktériou Vibrio cholerae. Ochorenie má veľmi krátku inkubačnú dobu (niekoľkých hodín až päť dní) a spôsobuje akútne silné hnačky a zvracanie. Tie môžu bez urgentnej liečby rýchlo viesť k závažnej dehydratácii a následnej smrti. Viac ako milión Haiťanov stále žije v asi tisícke väčšinou nikým neriadených táboroch, a to aj napriek tomu, že od tamojšieho ničivého zemetrasenia už ubehol takmer rok. Zemetrasenie z 12. januára, pri ktorom prišlo o život 300 tisíc ľudí, pripravilo o strechu nad hlavou milióny Haiťanov. Drvivá väčšina ľudí však stále býva len v provizórnych príbytkoch. Túto zúfalú situáciu kritizoval aj manžel americkej ministerky zahraničných vecí a zároveň jeden z predsedov Vnútornej komisie na obnovu Haiti (IHRC) Bill Clinton.
Vyše 100 detí z Haiti už pricestovalo minulý týždeň do Francúzska, kde sa stretli so svojimi adoptívnymi rodinami. Niektorí náhradní rodičia označili ich stretnutie za vianočný darček. Lietadlo so 113 deťmi pristálo na mrazivom parížskom letisku Charlesa de Gaulla 22. decembra.Francúzsko by malo prijať vyše 300 haitských detí, ktoré v krajine začnú nový život. Medzinárodná adopcia je v Haiti mimoriadne citlivá téma. Krátko po ničivom zemetrasení sa skupina amerických misionárov pokúšala ilegálne vyviezť z krajiny 33 detí a tvrdili, že sú už siroty. Každé z týchto detí pritom malo najmenej jedného žijúceho rodiča.