CHIHUAHUA 15. mája (WEBNOVINY) – Na 24. ročníku Svetového pohára v chôdzi v mexickej Chihuahue si skvele počínal slovenský reprezentant Matej Tóth, ktorý fantastickým finišom vyhral preteky na 50 km časom 3:53:30 h. Ešte 5 km pred koncom strácal na lídra súťaže domáceho Horacia Navu 2:06 min, ale neuveriteľným zrýchlením túto stratu nielenže zlikvidoval, ale napokon zvíťazil pred Mexičanom s náskokom 46 sekúnd. Atlét banskobystrickej Dukly vyhral preteky Svetového pohára ako druhý Slovák v histórii. Pred ním to dokázal v ére bývalého Československa Jozef Priblinec v roku 1983 v nórskom Bergene na 20 km. V ére samostatnosti od roku 1993 bola doterajším maximom 8. priečka Petra Tichého na 50 km v Turíne 2002.
Dvadsaťsedemročný Tóth vo svojej tretej päťdesiatke v živote išiel skvele a jeho vystúpenie vôbec nepoznačilo nedávne náročné objemovo-intenzívne vysokohorské sústredenie v mexickom Creele v nadmorskej výške okolo 2400 metrov. Zverenec trénera Juraja Benčíka šliapal v Chihuahue od začiatku v druhej skupine a od 15. kilometra si udržiavala pozíciu v prvej desiatke. S pribúdajúcimi kilometrami sa však postupne posúval dopredu, znižoval náskok vpredu idúcich Mexičanov a Austrálčana Tallenta a päť kilometrov pred cieľom Tótha od tretieho Cristiana Berdeju delilo len 39 sekúnd. So slovenským rekordérom v tej chvíli držali krok už len Číňania Lei Li a Si Tchiang-feng. Tóth však zapol na plné obrátky a predstihol nielen Berdeju, ale aj Austrálčana Jareda Tallenta a v Chihuahue žijúceho Mexičana Horacia Navu, ktorý viedol od pätnásteho kilometra. Záverečných 5 km absolvoval banskobystrický chodec za 21:44 min, poslednú desiatku za 43:55!
„Cítim sa skvele. Vedel som, že som na tom po sústredení dobre, ale o medaile a nebodaj o zlatej som ani len nesníval,“ uviedol pre agentúru SITA Matej Tóth. „Spočiatku som chcel ísť ešte voľnejšie, ale už od úvodných kilometrov som cítil, že dnes mám svoj deň a dnes mi to pôjde. Preto som postupne pomaličky zrýchľoval, ale až do 38. kilometra som preteky bral ako dobrý tréning. Dýchalo sa mi ľahko a nohy ako keby ešte len začali pracovať naplno. Preto som to potom napálil, dal som do toho všetko a od 44. kilometra som sa dostal do takej eufórie, že mi neprekážalo vôbec nič. Ani v tej chvíli som však nepredpokladal, že môžem ešte predstihnúť Horacia Navu. Tri kilometre pred cieľom som však už vedel, že na to mám a vyšlo to. Som veľmi šťastný, ale teraz sa po vyše mesiaci v Mexiku teším domov za rodinou.“
„Maťovo víťazstvo je logickým vyústením toho, že sa v tréningoch zameral na vytrvalostnú prípravu a z nej teraz ťaží,“ uviedol pre agentúru SITA šéftréner slovenských chodcov Roman Benčík. „Priznám sa však, že prvenstvo som nečakal, keďže na preteky vôbec nevylaďoval, súťažil z plného tréningu. Už pred ôsmimi rokmi Maťo po podobnej príprave zameranej na vytrvalosť dosiahol na domácom šampionáte v Nitre slovenský juniorský rekord na 10 000 metrov na dráhe. Zámerom na Svetovom pohári bolo absolvovať päťdesiatku v čo najväčšej pohode. Predpokladal som, že ak mu všetko vyjde, môže skončiť v prvej šestke, a ak nie, mal by byť v dvanástke. Víťazstvo je však čosi neuveriteľné a fantastické. Maťo využil fakt, že po sústredení bol aklimatizovaný a súťažné podmienky v Mexiku dobre poznal, keďže v Chihuahue v takmer 1500-metrovej nadmorskej výške už predtým v minulosti trikrát štartoval v pretekoch chodeckého seriálu IAAF.“
Odchovanec nitrianskeho trénera Petra Mečiara dosiahol na SP svoj životný úspech. Vlani na MS v Berlíne bol na 20 km deviaty a na 50 km desiaty, v roku 2006 na európskom šampionáte vo švédskom Göteborgu ho na 20 km klasifikovali na 6. mieste. Podľa trénera Juraja Benčíka by mal Matej Tóth štartovať na júlových ME 2010 v Barcelone na 20 km. Nie je však vylúčené, že po úspechu vo SP možno svoj zámer prehodnotia.
Výsledky:
Muži – 50 km: 1. Matej Tóth (SR) 3:53:30 h, 2. Horacio Nava (Mex.) 3:54:16, 3. Jared Tallent (Austr.) 3:54:55, 4. Si Tchiang-feng (Čína) 3:55:06, 5. Jesús Angel García (Šp.) 3:55:41, 6. Juki Jamazaki (Jap.) 3:55:44, 7. Cristian Berdeja (Mex.) 3:56:26, 8. Lei Li (Čína) 3:56:46,… 32. Miloš Bátovský 4:15:23, 39. Dušan Majdán (obaja SR) 4:21:23.
Družstvá: 1. Čína 21, 2. Mexiko 22, 3. Španielsko 38, 4. Rusko 38, 5. Austrália 53, 6. Taliansko 67, 7. Slovensko (Tóth, Bátovský, Majdán) 72, 8. Francúzsko 83.
ITA