BRATISLAVA 26. júna (WEBNOVINY) – Chlapčenská túžba po dobrodružstve nemusí byť vždy len zábavná, ale pri neopatrnosti môže mať až tragické následky. Varovným príkladom, pre všetky deti môže byť aj nešťastie, ktoré sa stalo v piatok večer pod zrúcaninami hradu Čičva v Sedliskách vo vranovskom okrese.
Ako agentúru SITA informovala prešovská policajná hovorkyňa Magdaléna Fečová, v piatok 25. júna sa okolo 15:30 vybrala dvojica chlapcov, 14-ročný a 13-ročný, zo Sedlísk bicykloch na neďaleký spustnutý hrad Čičva. Okolo 17:00 sa vybrali späť poľnou cestou za hradom. Ako prvý išiel starší Daniel, ktorý bicykel na spodnej poľnej ceste ubrzdil a čakal na svojho kamaráta. 13-ročný Patrik však svoj bicykel nestihol dole prudkým zjazdom ubrzdiť. Zišiel mimo poľnej cesty do priekopy pri potoku, kde zostal nehybne ležať v bezvedomí dole tvárou. Daniel privolal mobilným telefónom Patrikovu mamu, ktorá hneď ako prišla zavolala rýchlu zdravotnú pomoc. Tá zraneného chlapca previezla na obecné ihrisko, kde spoločne čakali na leteckú záchrannú službu z Košíc. Chlapca previezli na ARO do Fakultnej nemocnice v Košiciach.
Polícia aj v súvislosti s týmto prípadom apeluje na rodičov ale aj na deti, aby si počas letných prázdnin uvedomili nástrahy, ktoré číhajú doma, pri vode, v lese, od cudzích ľudí. Deti by sa mali vedieť chrániť pred nebezpečenstvom, keď im rodičia nebudú na blízku. „Porozprávajte sa s deťmi o smrteľných následkoch zbraní, liekov, domácich elektrospotrebičov, o drogách i alkohole, o nebezpečenstve užitia čistiacich prostriedkov, o nástrahách, ktoré im hrozia od cudzích ľudí,“ vyzýva polícia. Deti tiež treba preskúšať, či vedia dobre zamknúť byt, zavrieť okná, používať alarm, či hocikde nepoložia kľúče od bytu. „Vystríhajte ich, aby nechodili na stavby, do neznámych budov, aby sa nehrali na ceste, železnici, na ľudoprázdnych miestach. Aby pri hrách zbytočne neriskovali sa nepreceňovali svoje sily,“ uviedla ďalej prešovská krajská policajná hovorkyňa. Policajti tiež rodičom pripomínajú, že je dobré, aby svojim ratolestiam vysvetlili, ako im záleží na tom, aby sa im nič zlé nestalo. „Preto nech sa vám ohlásia, kde sú, s kým sú, čo robia. Naučte ich správne používať núdzové čísla polície, záchranky, hasičov a správne povedať do telefónu informáciu kto, čo, kde. Naučte ich tiež, ako sa majú správať v prípade požiaru, alebo inej nepredvídateľnej situácie,“ dodala Magdaléna Fečová.
SITA