Charfreitag chce zabojovať o medailu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Libor Charfreitag Foto: SITA/Štartfoto

BRATISLAVA/BARCELONA 26. júla (WEBNOVINY) – Najväčším slovenským medailovým tromfom na európskom šampionáte v atletike bude kladivár Libor Charfreitag. Do Barcelony cestuje v pozícii lídra svetových tabuliek a experti ho právom pasujú za kandidáta na cenný kov. Pre 32-ročného Trnavčana úplne nová situácia, v akej sa v minulosti ešte pred nijakým významným šampionátom neocitol.

„Myslím si, že pozícia lídra, ktorý má za sebou všetkých súperov snažiacich sa predstihnúť ho, je zložitejšia, ako útočiť zo zadných pozícií. Takéto niečo som zažil len v čase, keď som študoval v Dallase a bol som favoritom univerzitného šampionátu NCAA. Vtedy som úlohu lídra zvládal, súťažilo sa mi dobre. Dúfam, že to takto bude aj teraz. Zatiaľ zvýšený tlak necítim, ale každým dňom sa bude zrejme zvyšovať,“ priznal Charfreitag, dvojnásobný víťaz prestížnych univerzitných majstrovstiev USA (1998, 2000).

Bronzový medailista z MS 2007 v Osake bude štartovať na svojich tretích ME. V roku 2002 v Mníchove skončil siedmy, pred štyrmi rokmi v Göteborgu však zostal tesne pred bránami finále – v kvalifikácii dosiahol až štrnásty výkon.

„Chcem zabojovať o medailu, moja tohtoročná výkonnosť ma na to predurčuje,“ netajil sa slovenský rekordér svojím vysokým cieľom. „Súperov s výnimkou jedného, Bielorusa Kryvického, poznám dobre. So všetkými som sa stretol tento rok vo vzájomných súbojoch, a preto viem, čo od nich môžem očakávať.“

Charfreitag vedie európske i svetové tabuľky výkonom 80,59 m z aprílového mítingu v americkom Walnute. Okrem toho ešte trikrát hodil za 78 metrov – na majstrovstvách SR v Nitre (78,86) a mítingoch v Madride (78,40) a Varšave (78,01). Za ním sú spomenutý Bielorus Pavel Kryvickij (80,44 m), Krisztián Pars z Maďarska (79,64 m), tabuľkovo desiaty Európan je poľský kladivár Wojciech Kondratowicz (78,18 m).

„Za mojich najväčších súperov považujem Parsa a Kryvického. Maďar je skúsený, dokáže sa dobre pripraviť na vrcholné podujatia. Bude veľmi nebezpečný,“ prízvukoval Charfreitag. Bielorus Kryvickij, ktorý je nástupcom bieloruských dopingových hriešnikov Ivana Tichona a Vadima Deviatovského, je podľa slovenského rekordéra tajomným mužom. „Vôbec ho nepoznám, preto môže prekvapiť. Okrem jedného mítingu v Nórsku však v tomto roku hádzal iba doma a – hádzal veľmi ďaleko. Nechápem, prečo sa neobjavil na európskych súťažiach zaradených do kladivárskeho seriálu IAAF,“ čudoval sa Charfreitag.

Na postup z kvalifikácie do 12-členného finále bude podľa neho potrebné hodiť okolo 75,50 metra. Presne taký je aj limit na priamy postup. „Nie je to veľa, ale v aktuálnej sezóne sa nehádže nejako mimoriadne ďaleko, výkonnostná úroveň v mužskom kladive trochu klesla,“ pripomenul 12-násobný slovenský rekordér.

Záverečnú prípravu na barcelonské ME absolvoval trnavský atlét v estónskom mestečku Karksi Nuia a v Tallinne. Trénoval spoločne so špičkovými estónskymi vrhačmi, guliarom Taavim Peetrem, diskármi Margusom Huntom a Aleksandrom Tammertom. Na Charfreitaga dohliadal na sústredení aj jeho americký kouč ešte z univerzitných čias Dave Wollman.

„Dave za mnou prišiel do Európy pred vrcholným podujatím druhý raz. V roku 2006 bol so mnou vo francúzskom Amneville,“ skonštatoval päťnásobný držiteľ slovenského ocenenia Atlét roka. „Zmena prostredia v príprave mi veľmi prospela a aj tréning v skupine je lepší, ako keď sa pripravujem sám. Sústredenie v Estónsku splnilo moje očakávania. S trénerom sme sa zamerali najmä na techniku. Vyhodnotili sme, na čo si v nej musím dávať najväčší pozor a zjednodušili sme myšlienkový pochod technickej realizácie hodu. Dohodli sme sa, že do majstrovstiev Európy na tom už nebudeme nič meniť,“ vysvetľoval Libor Charfreitag.

Líder svetových tabuliek odlieta do Barcelony bez zdravotných komplikácií. Problémy s návratom boreliózy sa mu podarilo včas vyriešiť. „Nemám momentálne nijaké vážne problémy. Nejaká maličkosť sa sem-tam vyskytne, ako napríklad problém s pľuzgiermi na prstoch. Ale to už k tejto disciplíne patrí,“ skonštatoval.

LIBOR CHARFREITAG V ROKU 2010

26. 3. Dallas – 74,40 (1. miesto)

17. 4. Walnut – 80,59 (1. miesto)

15. 5. Halle – 77,11 (3. miesto)

26. 5. Ostrava – bez platného pokusu

30. 5. Hengelo – 75,91 (5. miesto)

8. 6. Varšava – 78,01 (1. miesto)

19. 6. Belehrad – 76,77 (1. miesto)

26. 6. Nitra – 78,86 (1. miesto)

2. 7. Madrid – 78,40 (2. miesto)

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Libor Charfreitag