Chaotickému stavu v MOV sa dalo podľa experta predísť, dôležitý bude postoj k ruským športovcom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
olympijské kruhy
Foto: ilustračné, SITA/AP.

BRATISLAVA 3. februára (WebNoviny.sk) – Rozhodnutie Športového arbitrážneho súdu (CAS) očistiť 28 ruských športovcov spod dopingových podozrení hýbe športovým svetom a vedie k čoraz väčšej kritike Medzinárodného olympijského výboru.

Ten pôvodne rozhodol o doživotnom vylúčení väčšieho počtu ruských športovcov z olympijského sviatku za účasť na dopingovom škandále, ktorý predchádzal ZOH 2014 v Soči. Momentálne zástupcovia MOV uvažujú o tom, ako by sa dal ešte zmeniť štvrtkový verdikt CAS o omilostení Rusov.

Problém má dva rozmery

Druhá, teda ruská strana, zasa hľadá cesty, ako ešte dostať aspoň niekoľkých „očistených“ športovcov na ZOH do Pjongčangu, ktoré vypuknú už o necelý týždeň a z dôvodu časovej tiesne to už reálne nie je možné.

Prelink

„Problém má dva rozmery. Medzinárodný olympijský výbor sa môže so žalobou obrátiť na švajčiarsky súd, no má veľmi malú šancu na úspech. Musel by napadnúť verdikt CAS z procesných dôvodov, čo nepovažujem za reálne,“ uviedol Jan Šťovíček, popredný český expert na športové právo a rozhodca Športového arbitrážneho súdu, v rozhovore pre denník Pravda.

„Druhá stránka problému je, ako sa pristúpi k očisteným ruským športovcom. Zaregistroval som, že prvú odmietavú reakciu zmierňuje a zvažuje, či ešte niektorých z nich pozve do Pjongčangu. Rozhodne o tom pozývací výbor. Podľa môjho názoru by mal pozvať všetkých, pretože obhájili svoju nevinu v súvislosti s dopingovými podozreniami. Vytrpeli si už dosť, dočkali by sa zadosťučinenia. Ak by niektorých z nich nepozvali, veľmi ma bude zaujímať zdôvodnenie,“ pokračoval Šťovíček.

Chaotickému stavu sa dalo predísť

Na otázku, či sa dalo tomuto chaotickému stavu predísť, Šťovíček odpovedal kladne. „Dalo. Problém je na stole dva roky, Medzinárodný olympijský výbor mal konať skôr. Takto je to na poslednú chvíľu, spochybňuje svoju autoritu i kompetentnosť a znechucuje to verejnosť.“

MOV sa po rozhodnutí CAS vyslovil, že nie je nevyhnutné bezpodmienečne pozvať do Pjongčangu 28 športovcov, ktorí uspeli svojím odvolaním. „Nesankcionovanie“ neznamená automatické privilégium pre pozvanie na Hry“. Odvoláva sa aj na stanovisko CAS. V ňom sa konštatuje, že „zrušenie zákazu neznamená, že 28 športovcov je nevinných“. Zvyšných 11 ruských športovcov v odvolaniach neuspelo, čo podľa MOV „demonštruje existenciu systematickej manipulácie antidopingového systému v Soči“.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie CAS Športový arbitrážny súdMOV Medzinárodný olympijský výbor