BRATISLAVA 29. novembra (WEBNOVINY) – Víkend odštartuje oblačným až zamračeným počasím, od severozápadu bude postupne pribúdať miestami aj sneženie, cez deň hrozí na juhu aj dážď so snehom. Informuje o tom portál Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Shmú.sk.
V sobotu popoludní by mali zrážky ubúdať a čiastočne sa oblačnosť zmenší. Meteorológovia vydali výstrahu 1. stupňa pred snehom pre juhozápadné okresy Slovenska. Napadnúť môže od 1 do 7 centimetrov nového snehu.
Nočná teplota klesne na 0 až -5 stupňov Celzia, denná teplota sa vyšplhá na 0 až +5 stupňov Celzia. Fúkať bude prevažne južný vietor rýchlosťou 5 až 20 kilometrov za hodinu, ktorý večer zoslabne.
V nedeľu sa k nám opäť rozšíri od západu výbežok vyššieho tlaku. V noci bude polooblačno, cez deň sa vyjasní a na väčšine územia by malo byť jasno až polojasno.
Nočná teplota klesne na -3 až -8 stupne Celzia, v dolinách bude na severe ojedinele chladnejšie. Denná teplota sa vyšplhá na 0 až +5 stupňov Celzia, fúkať bude slabý premenlivý, na juhozápade severný vietor rýchlosťou do 20 kilometrov za hodinu.
Vo vysokohorskom teréne Vysokých Tatier trvá 1. stupeň lavínového nebezpečenstva
Na horách bolo v piatok ráno prevažne zamračené, na mnohých miestach s hmlou a slabým snežením. Oproti štvrtku sa ochladilo, teplota vzduchu sa pohybovala v rozpätí od -14°C do -3°C.
Na podhorí fúkal slabý až mierny vietor s rýchlosťou do 20 km/h, vo vyšších nadmorských výškach, najmä nad pásmom lesa a na hrebeňoch hôr fúkal silný až prudký vietor s rýchlosťou do 50 km/h, v nárazoch dosahoval rýchlosť víchrice až do 90 km/h.
Za posledných 24 hodín pripadlo od poprašku do 10 cm nového snehu. Najväčší úhrn bol zaznamenaný opäť na severnej, prevažne poľskej strane Západných a Vysokých Tatier. Snehová pokrývka je vplyvom vetra veľmi nerovnomerne rozmiestnená a jej priemerná výška sa pohybuje od 5 do 50 cm, na severnej strane Západných Tatier až do 85 cm. Nový sneh je previevaný na záveterné svahy, kde sa ukladá do formy nestabilných snehových vankúšov, prevejov a snehových dosiek. Lavínové nebezpečenstvo tak nadobúda výrazne lokálny charakter.
Vo vysokohorskom teréne Vysokých Tatier sa v dôsledku poslednej periódy sneženia, ktoré bolo sprevádzané silným vetrom, vytvorilo malé lavínové nebezpečenstvo, to znamená 1. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Jasnej. Lavínové nebezpečenstvo má však výrazne lokálny charakter. Týka sa to najmä lokalít nad 1 600 m n. m.
Snehová pokrývka je vplyvom vetra veľmi nerovnomerne rozmiestnená. Na záveterných svahoch sa vytvorili nestabilné snehové preveje, vankúše a dosky. Intenzívnejšie sneženie posledných dní sprevádzané silným vetrom vytvorilo na severnej strane Západných Tatier mierne lavínové nebezpečenstvo – 2. stupeň. Snehová pokrývka dosahuje miestami viac ako jeden meter. Uvoľnenie lavín je možné najmä pri dodatočnom zaťažení, a to najmä na veľmi strmých svahoch s trávnatým alebo hladkým skalným podkladom. Ojedinele sa môžu vyskytnúť aj spontánne snehové splazy a menšie lavíny z voľného snehu.
Situácia na severnej – poľskej strane Tatier je podobná. Preto tu trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, teda 2. stupeň. Viac info na www.topr.pl. Silný severovýchodný až východný vietor, ktorý sprevádzal sneženie v posledných dňoch v Malej Fatre, previal väčšinu nového snehu na južné a juhozápadné svahy. V týchto miestach sa tak vytvorili nafúkané snehové vankúše a dosky. Najmä v lokalitách nad 1 400 m n. m. sa tak vytvorilo malé lavínové nebezpečenstvo, teda 1. stupeň. Na trávnatých svahoch sa môžu vyskytnúť spontánne snehové splazy a malé lavíny z voľného snehu. Lavínové nebezpečenstvo naďalej zotrváva.