Prvá jarná sobota prináša do Bratislavy veľa pohody. Už šiestykrát si na Panenskej ulici v Bratislave rozložia svoje stánky predavači všetkého možného, ale hlavne rôznych zaujímavých umeleckých, eko a bio vychytávok, pouliční umelci sa budú chváliť svojimi kúskami, muzikanti hrať, a návštevníci sa budú prechádzať, rozprávať a pochutnávať si na dobrotách.
Bioprodukty, umelecké vecičky, lokálne mňamky, knihy, starožitnosti alebo zážitky v podobe výroby elektriny šlapaním do bicyklových pedálov či prekážkovej dráhy pre kolieskové korčule. Okrem toho joga, tanec, koncerty či detská záhrada. Multi – kulti zmes tentoraz zameraná najviac na Indiu.
Miesto milých ľudí
Na Dobrom trhu sa stretávajú starí priatelia. Bývalí spolužiaci trebárs zo základnej vedú za ruku svoje malé ratolesti a ukazujú im svet. Ale aj úplne cudzí ľudia spolu bez zábran komunikujú ako najlepší kamaráti. Ktorého okoloidúceho by nezaujal príbeh rodinného vinohradu, ktorý nedávno obnovila partia mladých ľudí a ponúka svoje prvé vína?
Alebo letné kino, v ktorom bude premietacie zariadenie bežať na ľudský pohon – diváci budú bicyklovými pedálmi vyrábať elektrickú energiu? Panenská ulica akoby sa na deň zmenila na miesto, kde sú ľudia k sebe iba milí. Pre predávajúcich ani kupujúcich pritom nie je dôležité, či sa obchodná transakcia napokon uskutoční. Hoci sme na trhu.
Toto príjemné pouličné trávenie slnečnej soboty v našom hlavnom meste sme si nevymysleli my, Slováci, a ani Bratislavčania, ba ani obyvatelia Panenskej ulice a majitelia tamojších obchodíkov a kaviarničiek. Musela nám ho ukázať Holanďanka Illah van Oijen. Organizuje ho s ďalšími nadšencami z občianskeho združenia Punkt.
Originálne, inšpiratívne
V Holandsku, Dánsku, Belgicku, Amerike alebo Veľkej Británii sú susedské či pouličné trhy bežná a obľúbená záležitosť. Obyvatelia nejakej štvrte chcú spolu stráviť príjemný čas, popritom predať formou burzy nepotrebné veci z domácnosti, dať si vonku pohár vínka a domáce koláče, ktoré predáva suseda spoza rohu… Všetci sú na čerstvom vzduchu, priateľské vzťahy sa utužujú, deti sa vybláznia, pretože obvykle na dané miesto zablúdia aj pouličné divadlá, umelci a predavači rôznych dobrôt.
Z pouličného trhu na Portobello Road v Londýne alebo Queensday v Holandsku, kedy sa celý Amsterdam premení na obrovský bazárový výpredaj nepotrebných vecí z domácností, sa stali známe turistické atrakcie. Pomedzi lokálnych obyvateľov sa motajú turisti s fotoaparátmi.
A prichádzajú noví umelci a predajcovia s inšpiratívnymi produktmi. Spoločným rysom týchto podujatí a Dobrého trhu na Panenskej v Bratislave je, že sa tu nevyskytujú mainstreamové značky ani ich ázijské napodobeniny.
Podmienkou je originalita, dielka na predaj by mali byť trošku šmrncnuté umením a najlepšie je, ak sú ručnou prácou. Prezentujú sa tu hlavne drobní nezávislí umelci, dizajnéri, návrhári, ľudia, ktorí ponúkajú netradičné výrobky alebo veci z recyklovaných surovín. Ďalšou obľúbenou komoditou sú starožitnosti a burza vecí pre detičky.
V rade na dobroty
Panenská ulica praská v deň Dobrého trhu vo švíkoch. No nikomu nevadí vystáť si rad na dobroty. Ani to, že predavač sa niekedy „zakecá“ a neobslúži nás dostatočne rýchlo. Veď tento deň je o stretnutiach a rozhovoroch. Je skvelé vypočuť si výrobcu, ktorému záleží na biokvalite a lokálnych surovinách.
Ďalšie stánky ponúkajú bižutériu, originálne odevy, starožitnosti, knižky, látky, ale aj bezplatnú opravu bicykla, fairtrade kávu, čerstvé ovocie a zeleninu… V záhrade evanjelického kostola sa hrajú detičky a ich rodičia môžu veselo diskutovať. Atmosféru dopĺňajú koncerty. Je to, skrátka, veľmi príjemné. Poniektorí hovoria, že by to mohlo byť aj každú sobotu :)