Dedina Huangluo si vďaka dĺžke čiernych prameňov vlasov jej ženských obyvateľov vyslúžila aj zápis do Guinnessovej knihy rekordov.
Vlasy sú korunou krásy takmer každej ženy. Na svete však existuje miesto, kde sa považujú za ten najcennejší majetok a krútia sa okolo nich desiatky povier i tradícií. Kto by túžil zavítať do dediny pýšiacej sa titulom „najdlhších vlasov“, musí si to namieriť do čínskej autonómnej oblasti Kuang-si. V dedine menom Huangluo tak nájde kráľovstvo dlhých lesklých čiernych prameňov, ktoré zdobia hlavu každej jednej ženy.
V dedine dnes žije 82 domácností, ktoré patria k národnostnej menšine Jaov a charakterizuje ich typické tmavočervené oblečenie. Priemerná dĺžka vlasov 120 žien, ktoré tu žijú, dosahuje 140 cm. Dáma s najdlhšími vlasmi sa môže pochváliť 210 cm dlhým závojom zdravých vlasov, vďaka ktorým sa zapísala aj do Guinnessovej knihy rekordov.
„Dlhé vlasy znamenajú dlhovekosť, bohatstvo a šťastie. Čím dlhšie má žena vlasy, tým šťastnejšia v živote bude,“ vysvetľuje 46-ročná majiteľka reštaurácie Pan Hongmei. Strihanie vlasov v tejto dedine je absolútne tabu – jediný okamih, kedy je ženám z Hoanglua povolené skrátiť si kadere, je obdobie dosiahnutia 18 rokov. Vtedy sa vlasy dievčaťa, ktoré dosiahlo oficiálnu dospelosť, skrátia na dĺžku pod uši. Odstrihnuté vlasy sa nevyhadzujú – ženy ich neskôr používajú ako ozdobu, keď si vlasy zvinú do vrkočov a drdolov.
Kedysi ženy pred svadbou museli nosiť vlasy neustále zahalené šatkou – okrem manžela a detí sa na rozpustené pramene nesmie nikto pozerať. Privilégium vzhliadnuť vlasy vyvolenej mali ženísi až v deň svadby. Tradície zašli až tak ďaleko, že v prípade, že cudzinec uvidel ženu s odhalenými vlasmi, musel stráviť v jej rodine tri roky ako zať. Od týchto tradícií sa však po roku 1987 začalo postupne upúšťať a ženy národa Jao si dnes vlasy môžu pyšne česať a umývať aj na verejnosti.
Účes, aký ženy v dedine nosia, zároveň prezrádza niečo o ich statuse a súkromí. Vlasy ovinuté okolo hlavy znamenajú, že žena je vydatá, ale zatiaľ bezdetná, malý vrkoč v prednej časti hlavy prezrádza aj potomstvo a žena so šatkou na hlave ešte len hľadá svojho budúceho partnera.
„Trvá nám len asi dve či tri minúty, kým si vlasy vyčešeme a nepoužívame pritom žiadne sponky. Po pôrode mi však trvalo niekoľko dní, kým som sa naučila rýchlo si učesať vlasy do nového účesu,“ spomína Pan, ktorá si vlasy umýva každý tretí deň.
A aké je tajomstvo nádherne lesklých prameňov? „Tajomstvom na udržanie čiernych a lesklých vlasov je použitie vody, v ktorej sa čistila ryža. Je to prírodný šampón a kondicionér v jednom.“ K tejto procedúre sa pridá aj opláchnutie vlasov v miestnych horských prameňoch, ktoré sú vraj v lete príjemne chladivé a v zime zasa teplé. Potom stačí nechať vlasy voľne uschnúť.
„Moje dlhé vlasy si hneď každý všimne, keď odchádzam z dediny,“ prezrádza 27-ročná Pan Yongyan. „V autobusoch a vlakoch je to veľmi nepohodlné. Keď som bola malá, ani sa mi nepáčili, ale postupne som sa ich naučila oceniť. Chcem, aby aj moje deti pokračovali v tejto tradícii – moja štvormesačná dcéra bude určite nosiť dlhé vlasy,“ dodala rodáčka z dediny s najdlhšími vlasmi, ktorá sa teší čoraz väčšiemu záujmu cestovateľov.
www.chinadaily.com.cn