BRATISLAVA 29. mája (Cestujsi/PR) – Cestovanie je čoraz dostupnejšie, čo sa dosvedčujú aj štatistiky – každoročne za oddychom a zážitkami vycestuje viac a viac ľudí. Turistický priemysel je pre mnohé krajiny podstatným zdrojom príjmov, nie je preto prekvapujúce, že podpora a propagácia turizmu rastie.
Na druhej strane, množia sa nespokojné reakcie domácich. V mestách ako Barcelona alebo Benátky už prebehlo viacero protestov namierených proti masovému turizmu. Čoraz hlasnejšie sa ozývajú výzvy k cestovaniu, ktoré je voči prostrediu šetrnejšie – k udržateľnému cestovaniu.
Čo je to trvalo udržateľné cestovanie?
Turistický priemysel má svoje neodškriepiteľné pozitíva – mnohým ľuďom dáva prácu (od majiteľov maličkých penziónov až po medzinárodné poisťovne poskytujúce cestovné poistenie), zbližuje rozdielne kultúry a ľudí, prináša cestujúcim zážitky.
Na druhej strane, masové cestovanie zmenilo podobu niektorých lokalít na nepoznanie. Z autentického spoznávania domácej kultúry sa stalo nablýskané divadlo, kde pohodlným turistom postačia globálne fastfoodové značky a povrchné zážitky, ktoré by mohli zažiť v každom druhom meste.
Turizmus predstavuje pre mnoho lokalít neuveriteľnú enviromentálnu, ekonomickú a kultúrnu záťaž. Koncept udržateľného cestovania sa snaží, aby turizmus vplýval na prostredie čo najmenej, a dovolil tak prežiť originálnym kultúram, tradíciam, životnému prostrediu a spôsobu života domácich. Čo pre to ako cestujúci môžete urobiť?
Ako sa správať na cestách?
Ako sa hovorí, ak chceme niečo zmeniť, dôležité je začať od seba. Ak chceme, aby ľudia cestovali udržateľným spôsobom, mali by sme aspoň malé kroky urobiť aj my sami. Čo napríklad?
V ekologickej oblasti:
- Voľte alternatívy k leteckej doprave – letecká doprava sa výrazne podieľa na znečistení ovzdušia. Samozrejme, na druhý koniec sveta sa inak nedostanete, ale zvážte, či sa lokálne lety nebudú dať nahradiť napríklad vlakom.
- Nevytvárajte zbytočný odpad – pri cestovaní človek vytvára množstvo odpadu, napríklad už len kupovaním balených potravín alebo vody. Kúpte si napríklad filtračnú fľašu, do ktorej si môžete dolievať kohútikovú vodu kdekoľvek na svete.
- Využívajte MHD, bicykle a chôdzu – obmedzte taxíky alebo prenájom áut, ak je to možné. Absolútny ideál je bicykel alebo doprava pešo. Urobíte tak niečo nielen pre prostredie, ale aj pre seba.
V ekonomickej a kultúrnej oblasti:
- Bývajte u domácich alebo vyskúšajte kemping – vyskúšajte nové spôsoby cestovania – couchsurfing, malé lokálne penzióny alebo dokonca kempovanie. Dajte košom veľkým medzinárodným hotelovým reťazcom. Dobrá možnosť je aj AirBnb, ale vyhýbajte sa prenajímateľom, ktorí si zo služby urobili biznis a ponúkajú ubytovanie aj mimo svojho vlastného bytu.
- Jedzte lokálne – fastfoodové reťazce alebo drahé značkové reštaurácie nájdete dnes na celom svete. Vyhnite sa im a dajte prednosť lokálnemu menu od domácich. Váš zážitok z cestovania sa tak prehĺbi.
- Využívajte miestne atrakcie – Vždy je na výber niečo, čo nezaťaží životné prostredie a podporí lokálnu ekonomiku.
- Rešpektujte domácu kultúru a miestnych obyvateľov – najdôležitejšie je neočakávať od domácich, že zmenia svoj spôsob života len kvôli mase turistov. Tak by svet prišiel o svoju rozmanitosť a všetky destinácie by boli len bezduché kópie jedna druhej. Rešpektujte špecifiká navštívenej krajiny, ich domácu kultúru a spôsob života miestnych – vy ste na návšteve, prispôsobte sa, obohaťte seba, nesnažte sa niečo vnútiť im.
Cestovné poistenie je nevyhnutnosť
Pri spôsobe cestovania, kedy sa neuzavriete v luxusnom letovisku s bazénom s piatimi plavčíkmi, vždy hrozí nejako riziko. Určite to však stojí za to.
Nezabudnite však eliminovať možné škody kvalitným cestovným postením. Aj tu môžete myslieť ekologicky – namiesto štartovania auta a návštevy najbližšej pobočky poisťovne, kde by ste podpísali množstvo papierov, môžete vybaviť cestovné poistenie cez internet. Poistenie do zahraničia online dnes vybavíte v takmer každej poisťovni. Ako si však vybrať to najlacnejšie, prípadne najlepšie poistenie, keď je výber taký široký?
Odpoveďou na túto otázku sú porovnávače poistenia, ako napríklad superpoistenie.sk, kde si môžete nastaviť údaje o vašej ceste, a nájdete si tak práve to poistenie, ktoré najlepšie pokryje všetky možné riziká.